R VISION ApS
CVR 33 23 41 12 · Roskilde · Bogføring og revision; skatterådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
R VISION ApS har CVR-nummer 33234112. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Bogføring og revision; skatterådgivning (branchekode 692000). Adresse: Brovej 2B, 4000 Roskilde. Stiftet: 31. december 1975. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 107.037 kr., årets resultat -546 kr., egenkapital 250.901 kr., aktiver i alt 377.086 kr. Soliditetsgraden på 66,5 % er højere end hos 58 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -546 kr. er lavere end hos 78 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 51 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som R VISION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Adresse
- Brovej 2B, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
2
2011 2018
- Stiftet
- 31 Dec 1975
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- konsulent- og forvaltningsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-10-20
- Binavne
- 3R ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33234112 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300EZ5G0RJMEMJZ10
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Brovej 2B, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,2%
▲ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,99
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,5%
▼ 5,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
62,8%
▲ 62,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3113 virksomheder i «Bogføring og revision; skatterådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 107.037 | 70.708 | 27.407 | 119.389 | 80.521 |
| Resultat før skat | -275 | -2.078 | 261 | 71.905 | -81.280 |
| Årets resultat | -546 | -1.466 | -569 | 71.905 | -81.019 |
| Egenkapital | 250.901 | 291.447 | 378.913 | 471.482 | 427.578 |
| Aktiver i alt | 377.086 | 406.193 | 705.386 | 819.141 | 738.187 |
| Omsætningsaktiver | 376.668 | 405.125 | 703.668 | 816.773 | 735.169 |
| Kortfristet gæld | 126.185 | 114.746 | 326.473 | 347.659 | 310.609 |
| Gæld i alt | 126.185 | 114.746 | 326.473 | 347.659 | 310.609 |
| Soliditetsgrad | 66.5% | 71.8% | 53.7% | 57.6% | 57.9% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Annette Lisbeth Valberg Rasmussen Siden 16 Dec 199250% Ejer
-
John Winther Rasmussen Siden 16 Dec 199250% Ejer
Ledelse
1-
John Winther Rasmussen Siden 31 Dec 1975Adm. dir.
Produktionsenheder
1R VISION ApS
P-nr. 1001701978
Brovej 2B, 4000 Roskilde
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 732 DKK | 154 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -79.664 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 6.648 DKK | 1.452 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 392 DKK | 66 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: R VISION ApS (CVR 33234112)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forvaltningsvirksomhed, konsulent, skatterådgivning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.