R. Yde Invest ApS
CVR 38 72 12 40 · Thisted · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
R. Yde Invest ApS har CVR-nummer 38721240. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hestekær 11, 7700 Thisted. Stiftet: 19. juni 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -1.200 kr., årets resultat 194.905 kr., egenkapital 470.075 kr., aktiver i alt 500.088 kr. Soliditetsgraden på 94,0 % er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 194.905 kr. er højere end hos 63 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som R. Yde Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hestekær 11, 7700 Thisted
- Kommune
- THISTED
- Stiftet
- 19 Jun 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-06-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38721240 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hestekær 11, 7700 Thisted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
41,5%
▲ 36,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,25
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,0%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.342,5%
▲ 1.342,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.200 | -1.200 | -1.199 | -1.200 | -1.200 |
| Resultat før skat | 193.826 | 13.512 | -5.719 | -1.444 | 20.370 |
| Årets resultat | 194.905 | 13.512 | -5.719 | -1.444 | 20.677 |
| Egenkapital | 470.075 | 275.170 | 261.658 | 267.377 | 268.821 |
| Aktiver i alt | 500.088 | 292.170 | 408.340 | 374.198 | 527.504 |
| Omsætningsaktiver | 67.468 | 54.576 | 120.451 | 127.014 | 107.078 |
| Kortfristet gæld | 30.013 | 17.000 | 146.682 | 106.821 | 252.148 |
| Gæld i alt | 30.013 | 17.000 | 146.682 | 106.821 | 258.683 |
| Soliditetsgrad | 94% | 94.2% | 64.1% | 71.5% | 51% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Rugholm Yde Siden 19 Jun 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Rugholm Yde Siden 19 Jun 2017Direktør
Produktionsenheder
1R. Yde Invest ApS
P-nr. 1022537039
Hestekær 11, 7700 Thisted
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.242 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -38.689 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 29.799 DKK | 6.534 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 71.852 DKK | 15.796 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -1.200 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: R. Yde Invest ApS (CVR 38721240)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.