R82 A/S
CVR 16 20 21 85 · Gedved · Fremstilling af cykler og kørestole · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
R82 A/S har CVR-nummer 16202185. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af cykler og kørestole (branchekode 309200). Adresse: Parallelvej 3, 8751 Gedved. Stiftet: 22. juni 1992. Status: aktiv. Antal ansatte: 183. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 77.885.047 kr., årets resultat 16.119.200 kr., egenkapital 217.413.546 kr., aktiver i alt 249.895.460 kr. Soliditetsgraden på 87,0 % er højere end hos 95 % af de 38 virksomheder i branchen «Fremstilling af cykler og kørestole», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 16.119.200 kr. er højere end hos 97 % af de 38 virksomheder i branchen «Fremstilling af cykler og kørestole», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som R82 A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af cykler og kørestole (309200)
- Adresse
- Parallelvej 3, 8751 Gedved
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
183
1997 2018
- Telefon
- 79685888
- Stiftet
- 22 Jun 1992
- Selskabskapital
- 4.785.000 DKK
- Formål
- produktion og salg af hjælpemidler til handicappede samt handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør eller af bestyrelsesformanden sammen med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-26
- Binavne
- R ABLE 2 A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK16202185 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Parallelvej 3, 8751 Gedved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,4%
▼ 13,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,76
▲ 2,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,0%
▲ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-61,0%
▼ 61,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
38 virksomheder i «Fremstilling af cykler og kørestole»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 77.885.047 | 105.596.245 | 76.911.097 | 99.313.047 | 72.568.876 |
| Resultat før skat | 20.764.930 | 52.447.823 | 20.113.596 | 58.386.609 | 54.438.770 |
| Årets resultat | 16.119.200 | 41.287.469 | 16.021.129 | 50.250.606 | 50.381.858 |
| Egenkapital | 217.413.546 | 201.294.346 | 182.262.882 | 186.241.753 | 224.313.147 |
| Aktiver i alt | 249.895.460 | 249.204.796 | 227.316.355 | 240.945.386 | 275.403.979 |
| Omsætningsaktiver | 197.669.734 | 196.245.854 | 176.916.782 | 191.001.464 | 223.051.025 |
| Kortfristet gæld | 29.242.136 | 45.867.832 | 41.884.736 | 50.927.587 | 46.551.782 |
| Gæld i alt | 29.242.136 | 45.867.832 | 42.902.352 | 52.977.229 | 49.763.757 |
| Soliditetsgrad | 87% | 80.8% | 80.2% | 77.3% | 81.4% |
| Ansatte (gns.) | 152 | 150 | 154 | 155 | 150 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Etac AB Siden 20 Dec 2024100% Ejer
Ledelse
4-
Claus Bisgaard Siden 3 Nov 2025Bestyrelsesmedlem
-
Claus Bisgaard Siden 3 Nov 2025Adm. dir.
-
Pär Sigvard Åström Siden 23 Sep 2024Formand
-
Martin Erik Lars Önneflod Siden 29 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1R82 A/S
P-nr. 1001054116
Parallelvej 3, 8751 Gedved
Fremstilling af cykler og kørestole (309200)
👥 182 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)R82 A/S
Parallelvej 3, 8751 Gedved
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Horsens Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ETAC A/S (CVR 10313082)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver handicappede, kørestole, hjælpemidler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.