Rabølle.dk ApS
CVR 37 83 65 67 · Them · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rabølle.dk ApS har CVR-nummer 37836567. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Bakbjergvej 3, 8653 Them. Stiftet: 29. juni 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.111.927 kr., årets resultat 720.664 kr., egenkapital 3.704.851 kr., aktiver i alt 4.543.199 kr. Soliditetsgraden på 81,5 % er højere end hos 93 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 720.664 kr. er højere end hos 89 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rabølle.dk ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Bakbjergvej 3, 8653 Them
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
7
2016 2018
- Stiftet
- 29 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- naturbyg og friluftliv, herunder skovarbejde, undervisning samt udføre tømrerarbejder og efter ledelsens opfattelse dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37836567 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bakbjergvej 3, 8653 Them
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,5%
▼ 7,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,23
▲ 1,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,5%
▲ 9,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-11,1%
▼ 11,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.111.927 | 3.351.946 | 2.802.454 | 2.749.824 | 2.124.467 |
| Resultat før skat | 933.764 | 1.045.608 | 650.556 | 767.553 | -39.948 |
| Årets resultat | 720.664 | 810.554 | 501.215 | 593.749 | -34.688 |
| Egenkapital | 3.704.851 | 2.984.186 | 2.173.632 | 1.672.417 | 1.078.668 |
| Aktiver i alt | 4.543.199 | 4.114.177 | 2.999.776 | 2.886.562 | 2.644.292 |
| Omsætningsaktiver | 3.311.546 | 2.709.304 | 2.463.895 | 2.233.007 | 1.744.188 |
| Kortfristet gæld | 782.787 | 1.129.991 | 751.347 | 1.127.825 | 1.476.228 |
| Gæld i alt | 4.543.199 | 1.129.991 | 751.347 | 1.127.825 | 1.476.228 |
| Soliditetsgrad | 81.5% | 72.5% | 72.5% | 57.9% | 40.8% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Rabølle Siden 29 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Rabølle Siden 29 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1Rabølle.dk ApS
P-nr. 1021552034
Bakbjergvej 3, 8653 Them
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Rodelund Savværk/Rabølle
Rodelundvej 9, 8653 Them
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Silkeborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.445.807 DKK | 318.076 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 731.222 DKK | 160.864 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 804.048 DKK | 176.880 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -52.503 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 129.286 DKK | 28.424 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rabølle.dk ApS (CVR 37836567)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver friluftliv, naturbyg, skovarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.