Ramsgaard Holding ApS
CVR 40 18 36 20 · Føvling · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ramsgaard Holding ApS har CVR-nummer 40183620. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Smedevej 10, 6683 Føvling. Stiftet: 27. september 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 384.445 kr., egenkapital 970.840 kr., aktiver i alt 977.340 kr. Soliditetsgraden på 99,3 % er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 384.445 kr. er højere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ramsgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Smedevej 10, 6683 Føvling
- Kommune
- VEJEN
- Stiftet
- 27 Sep 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-09-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40183620 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Smedevej 10, 6683 Føvling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,6%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
20,63
▼ 7,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,3%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1,6%
▼ 1,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 384.450 | 390.497 | 88.119 | 84.825 | 589.708 |
| Årets resultat | 384.445 | 390.502 | 88.119 | 84.825 | 589.708 |
| Egenkapital | 970.840 | 1.021.395 | 752.893 | 782.574 | 812.150 |
| Aktiver i alt | 977.340 | 1.027.895 | 1.011.389 | 955.076 | 897.140 |
| Omsætningsaktiver | 134.123 | 184.678 | 168.172 | — | — |
| Kortfristet gæld | 6.500 | 6.500 | 258.496 | 172.502 | 84.990 |
| Gæld i alt | 6.500 | 6.500 | 258.496 | 172.502 | 84.990 |
| Soliditetsgrad | 99.3% | 99.4% | 74.4% | 81.9% | 90.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Mølholm Ramsgaard Siden 27 Sep 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Mølholm Ramsgaard Siden 27 Sep 2018Direktør
Produktionsenheder
1Ramsgaard Holding ApS
P-nr. 1024320398
Smedevej 10, 6683 Føvling
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -9.503 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.881 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -15.175 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -10.292 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -25.908 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ramsgaard Holding ApS (CVR 40183620)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.