Randbæk Murerforretning ApS
CVR 40 47 89 14 · Spjald · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Randbæk Murerforretning ApS har CVR-nummer 40478914. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Bindesbølvej 4, 6971 Spjald. Stiftet: 29. april 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 965.209 kr., årets resultat 128.944 kr., egenkapital 328.944 kr., aktiver i alt 578.735 kr. Soliditetsgraden på 56,8 % er højere end hos 70 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 128.944 kr. er højere end hos 64 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 52 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Randbæk Murerforretning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Bindesbølvej 4, 6971 Spjald
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 29 Apr 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- murerforretning
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-04-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40478914 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bindesbølvej 4, 6971 Spjald
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,2%
▼ 35,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,90
▼ 1,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,8%
▼ 5,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-77,6%
▼ 77,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 965.209 | 1.994.803 | 1.537.056 | 1.451.875 | 1.740.223 |
| Resultat før skat | 165.874 | 739.451 | 72.645 | -51.337 | 278.658 |
| Årets resultat | 128.944 | 575.813 | 55.060 | -41.849 | 215.734 |
| Egenkapital | 328.944 | 775.813 | 414.184 | 359.124 | 675.973 |
| Aktiver i alt | 578.735 | 1.249.239 | 933.432 | 727.413 | 1.310.026 |
| Omsætningsaktiver | 400.652 | 1.125.151 | 826.991 | 560.174 | 1.189.322 |
| Kortfristet gæld | 210.756 | 305.644 | 498.300 | 364.926 | 621.202 |
| Gæld i alt | 247.162 | 471.321 | 515.104 | 364.926 | 621.202 |
| Soliditetsgrad | 56.8% | 62.1% | 44.4% | 49.4% | 51.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 3 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BRIAN THOMSEN SPJALD HOLDING ApS Siden 29 Apr 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Brian Thomsen Siden 29 Apr 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Randbæk Murerforretning ApS
P-nr. 1024655519
Bindesbølvej 4, 6971 Spjald
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 162.637 DKK | 35.772 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BRIAN THOMSEN SPJALD HOLDING ApS (CVR 30895967)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerforretning, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.