Rasmus Høj Larsen Holding ApS
CVR 41 53 78 84 · Skagen · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rasmus Høj Larsen Holding ApS har CVR-nummer 41537884. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sovkrogsvej 11, 9990 Skagen. Stiftet: 22. juli 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -39.017 kr., årets resultat 4.064.373 kr., egenkapital 9.221.280 kr., aktiver i alt 9.241.544 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.064.373 kr. er højere end hos 93 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rasmus Høj Larsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sovkrogsvej 11, 9990 Skagen
- Kommune
- FREDERIKSHAVN
- Stiftet
- 22 Jul 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-08-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41537884 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500PB73D7B8676F72
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sovkrogsvej 11, 9990 Skagen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
44,1%
▲ 2,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
100,33
▲ 84,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
80,8%
▲ 80,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -39.017 | -14.688 | -17.325 | -10.957 | -5.000 |
| Resultat før skat | 4.071.589 | 2.248.593 | 1.588.602 | 1.553.030 | — |
| Årets resultat | 4.064.373 | 2.248.593 | 1.588.602 | 1.553.030 | 28.682 |
| Egenkapital | 9.221.280 | 5.458.907 | 3.210.314 | 1.621.712 | 68.682 |
| Aktiver i alt | 9.241.544 | 5.475.407 | 3.225.314 | 1.636.712 | 73.682 |
| Omsætningsaktiver | 1.346.354 | 259.644 | 264.234 | — | 20.000 |
| Kortfristet gæld | 13.419 | 16.500 | 15.000 | 15.000 | 5.000 |
| Gæld i alt | 20.264 | 16.500 | 15.000 | 15.000 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.7% | 99.5% | 99.1% | 93.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Høj Larsen Siden 22 Jul 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Høj Larsen Siden 22 May 2023Direktør
Produktionsenheder
1Rasmus Høj Larsen Holding ApS
P-nr. 1026057457
Sovkrogsvej 11, 9990 Skagen
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -6.090 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.864 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.902 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.000 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rasmus Høj Larsen Holding ApS (CVR 41537884)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.