Rasmus Rømer Lausen Holding ApS
CVR 40 47 32 62 · Farum · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rasmus Rømer Lausen Holding ApS har CVR-nummer 40473262. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hestetangsvej 47, 3520 Farum. Stiftet: 25. april 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.300 kr., årets resultat 2.783.640 kr., egenkapital 6.645.872 kr., aktiver i alt 6.656.972 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.783.640 kr. er højere end hos 91 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rasmus Rømer Lausen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hestetangsvej 47, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Stiftet
- 25 Apr 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investeringsaktivitet i alle aktivklasser, herunder værdipapir og fast ejendom, samt dertil hørende virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-04-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40473262 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hestetangsvej 47, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
41,9%
▼ 7,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,68
▼ 44,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
35,8%
▲ 35,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.300 | -5.231 | -4.001 | 5.827 | -13.340 |
| Resultat før skat | 2.783.640 | 2.050.500 | 894.244 | 563.615 | 718.964 |
| Årets resultat | 2.783.640 | 2.050.500 | 894.244 | 563.615 | 718.964 |
| Egenkapital | 6.645.872 | 4.127.232 | 2.076.733 | 1.182.489 | 618.873 |
| Aktiver i alt | 6.656.972 | 4.132.134 | 2.141.635 | 1.327.112 | 754.121 |
| Omsætningsaktiver | 40.829 | 235.603 | 292.729 | 376.730 | — |
| Kortfristet gæld | 11.100 | 4.902 | 48.448 | 48.448 | 40.865 |
| Gæld i alt | 11.100 | 4.902 | 64.902 | 144.623 | 135.248 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.9% | 97% | 89.1% | 82.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Rømer Lausen Siden 25 Apr 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Rømer Lausen Siden 25 Apr 2019Direktør
Produktionsenheder
1Rasmus Rømer Lausen Holding ApS
P-nr. 1024649152
Hestetangsvej 47, 3520 Farum
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -9.340 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -15.157 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -13.912 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rasmus Rømer Lausen Holding ApS (CVR 40473262)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktivklasser, værdipapir, investeringsaktivitet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.