Rau ApS
CVR 39 99 20 78 · Lystrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rau ApS har CVR-nummer 39992078. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hybenhaven 97, 8520 Lystrup. Stiftet: 2. november 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 16.080.808 kr., årets resultat 12.422.481 kr., egenkapital 15.573.509 kr., aktiver i alt 19.624.358 kr. Soliditetsgraden på 79,4 % er lavere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 12.422.481 kr. er højere end hos 97 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rau ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hybenhaven 97, 8520 Lystrup
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 2 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden virksomhed, der er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39992078 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hybenhaven 97, 8520 Lystrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
79,8%
▼ 0,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,90
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,4%
▲ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-2,1%
▼ 2,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 16.080.808 | 17.220.900 | 11.588.218 | 23.066.775 | 24.315.771 |
| Resultat før skat | 15.988.350 | 16.316.150 | 11.286.148 | 22.570.954 | 21.741.878 |
| Årets resultat | 12.422.481 | 12.688.350 | 8.772.712 | 17.576.760 | 16.942.771 |
| Egenkapital | 15.573.509 | 15.751.028 | 11.762.678 | 20.489.966 | 19.913.206 |
| Aktiver i alt | 19.624.358 | 20.157.266 | 14.909.322 | 26.118.007 | 24.816.815 |
| Omsætningsaktiver | 17.293.589 | 17.826.497 | 12.719.573 | — | — |
| Kortfristet gæld | 3.529.643 | 3.956.586 | 2.435.793 | 5.072.211 | 4.307.040 |
| Gæld i alt | 3.529.643 | 3.956.586 | 2.435.793 | 5.072.211 | 4.307.040 |
| Soliditetsgrad | 79.4% | 78.1% | 78.9% | 78.5% | 80.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rau Holding ApS Siden 2 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Rau Jacobsen Siden 2 Nov 2018Direktør
Produktionsenheder
1Rau ApS
P-nr. 1024097427
Hybenhaven 97, 8520 Lystrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rau Holding ApS (CVR 39991780)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.