Refsgaard Smed ApS
CVR 43 17 54 24 · Erslev · Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Refsgaard Smed ApS har CVR-nummer 43175424. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (branchekode 254000). Adresse: Præstbrovej 157, 7950 Erslev. Stiftet: 4. april 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.726.835 kr., årets resultat 76.543 kr., egenkapital 247.799 kr., aktiver i alt 2.343.180 kr. Soliditetsgraden på 10,6 % er lavere end hos 80 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 76.543 kr. er lavere end hos 52 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 86 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Refsgaard Smed ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
- Adresse
- Præstbrovej 157, 7950 Erslev
- Kommune
- MORSØ
- Antal ansatte
- 6
- Telefon
- 29880945
- Refsgaardsmed@gmail.com
- Stiftet
- 4 Apr 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- som smed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-04-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43175424 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Præstbrovej 157, 7950 Erslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
30,9%
▼ 45,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,50
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
10,6%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-41,7%
▼ 41,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
206 virksomheder i «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.726.835 | 1.467.219 | 1.190.112 | 632.559 |
| Resultat før skat | 93.054 | 173.714 | 478.181 | 328.008 |
| Årets resultat | 76.543 | 131.256 | 372.863 | 255.846 |
| Egenkapital | 247.799 | 171.256 | 568.709 | 295.846 |
| Aktiver i alt | 2.343.180 | 1.989.598 | 1.409.894 | 1.093.498 |
| Omsætningsaktiver | 975.687 | 1.035.769 | 628.952 | 468.054 |
| Kortfristet gæld | 1.944.791 | 1.724.105 | 406.195 | 379.695 |
| Gæld i alt | 2.009.734 | 1.724.105 | 752.511 | 761.155 |
| Soliditetsgrad | 10.6% | 8.6% | 40.3% | 27.1% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 2 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Grainas A/S Siden 1 Apr 202415% Ejer
-
Dunse Holding ApS Siden 1 Apr 202466,67% Ejer
Ledelse
1-
Dennis Villadsen Refsgaard Siden 4 Apr 2022Direktør
Produktionsenheder
1Refsgaard Smed ApS
P-nr. 1028144616
Præstbrovej 157, 7950 Erslev
Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Dunse Holding ApS (CVR 42775231)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver smed, pulvermetallurgi, smedning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.