RENITT ApS
CVR 31 59 69 63 · Esbjerg V · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RENITT ApS har CVR-nummer 31596963. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Kildevej 9, 6710 Esbjerg V. Stiftet: 2. juli 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.636.945 kr., årets resultat 343.251 kr., egenkapital 2.223.569 kr., aktiver i alt 4.761.942 kr. Soliditetsgraden på 46,7 % er højere end hos 52 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 343.251 kr. er højere end hos 70 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RENITT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Kildevej 9, 6710 Esbjerg V
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
-
6
2008 2018
- Telefon
- 75507560
- christian@renitt.dk
- Stiftet
- 2 Jul 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- produktion og salg af nittemaskiner og bremsebakker
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-04-17
- Sekundære brancher
- Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31596963 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kildevej 9, 6710 Esbjerg V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,4%
▲ 8,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,20
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
46,7%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
96,0%
▲ 96,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.636.945 | 2.796.289 | 2.525.502 | 2.697.160 | 2.319.116 |
| Resultat før skat | 444.899 | 227.451 | 70.546 | 160.313 | 161.516 |
| Årets resultat | 343.251 | 175.152 | 51.732 | 120.131 | 146.796 |
| Egenkapital | 2.223.569 | 2.380.318 | 2.205.166 | 2.253.434 | 2.133.303 |
| Aktiver i alt | 4.761.942 | 5.236.124 | 5.142.699 | 5.130.524 | 5.080.715 |
| Omsætningsaktiver | 2.694.435 | 3.023.621 | 2.679.558 | 2.362.412 | 2.240.596 |
| Kortfristet gæld | 1.224.707 | 1.422.256 | 1.376.509 | 1.190.205 | 1.147.271 |
| Gæld i alt | 2.538.373 | 2.855.806 | 2.935.295 | 2.872.390 | 2.942.412 |
| Soliditetsgrad | 46.7% | 45.5% | 42.9% | 43.9% | 42% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JCM Holding af 26. april 2019 ApS Siden 12 May 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Magnussen Siden 2 Jul 2008Direktør
Produktionsenheder
1RENITT ApS
P-nr. 1014565627
Snedkervej 26, 6710 Esbjerg v
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 7 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)RENITT ApS
Snedkervej 26, 6710 Esbjerg v
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Anlæg, der foretager støvfrembringende overfladebehandling, herunder slibning, sandblæsning og pulverlakering af emner af jern, stål eller andre metaller, når den samlede udsugningskapacitet fra anlægget er mindre end 10.000 normal m3 pr. time. Anlæg, der foretager overfladebehandling af emner af jern, stål og andre metaller, herunder undervognsbehandling, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler er mindre end 6 kg pr. time, bortset fra anlæg der er omfattet af listepunkt 6.7 på bilag 1 til bekendtgørelse om godkendelse af listevirksomhed.
Tilsyn: Esbjerg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JCM Holding af 26. april 2019 ApS (CVR 40513280)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver nittemaskiner, bremsebakker, specialiseret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.