RESTAURANT KALVØ A/S
CVR 34 22 42 26 · Frederikssund · Servering af mad i restauranter og caféer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RESTAURANT KALVØ A/S har CVR-nummer 34224226. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Havnegade 4, 3600 Frederikssund. Stiftet: 7. februar 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 25. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.778.078 kr., årets resultat 918.706 kr., egenkapital 3.488.367 kr., aktiver i alt 4.515.421 kr. Soliditetsgraden på 77,3 % er højere end hos 92 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 918.706 kr. er højere end hos 89 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RESTAURANT KALVØ A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Havnegade 4, 3600 Frederikssund
- Kommune
- FREDERIKSSUND
- Antal ansatte
-
25
2012 2018
- Stiftet
- 7 Feb 2012
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udføre restaurationsvirksomhed samt virksomhed, der er naturligt forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsen eller af formanden alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-10-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34224226 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnegade 4, 3600 Frederikssund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,3%
▼ 21,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,22
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
77,3%
▲ 12,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-24,5%
▼ 24,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.778.078 | 5.451.529 | 4.158.938 | 3.193.994 | 2.596.477 |
| Resultat før skat | 1.179.036 | 1.560.588 | 979.168 | 175.900 | -46.625 |
| Årets resultat | 918.706 | 1.217.138 | 762.953 | 248.093 | -36.517 |
| Egenkapital | 3.488.367 | 2.569.660 | 1.352.523 | -2.910.431 | -3.158.524 |
| Aktiver i alt | 4.515.421 | 3.991.085 | 2.165.024 | 2.152.766 | 1.944.870 |
| Omsætningsaktiver | 4.331.500 | 3.749.086 | 2.068.078 | 2.021.426 | 1.894.817 |
| Kortfristet gæld | 1.027.054 | 1.421.425 | 812.502 | 728.866 | 854.817 |
| Gæld i alt | 1.027.054 | 1.421.425 | 812.502 | 5.063.197 | 5.103.393 |
| Soliditetsgrad | 77.3% | 64.4% | 62.5% | -135.2% | -162.4% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 9 | 8 | 6 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KALVØEN A/S Siden 7 Feb 2012100% Ejer
Ledelse
4-
Leif Jørn Tullberg Siden 7 Feb 2012Formand
-
Mette Hay-Schmidt Siden 7 Feb 2012Bestyrelsesmedlem
-
Rasmus Michael Stripp Rasmussen Siden 10 Feb 2012Direktør
-
Jytte Bengtsen Siden 7 Feb 2012Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1RESTAURANT KALVØ A/S
P-nr. 1017463817
Kalvøvej 20, 3600 Frederikssund
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 22 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ASX 620 MEZZANIN A/S (CVR 58574813)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsvirksomhed, naturligt, udføre.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.