REVSØRE SMEDIE A/S
CVR 21 75 58 93 · Hesselager · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
REVSØRE SMEDIE A/S har CVR-nummer 21755893. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Genvejen 9, 5874 Hesselager. Stiftet: 27. maj 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 974.654 kr., årets resultat 379.178 kr., egenkapital 1.492.710 kr., aktiver i alt 1.845.515 kr. Soliditetsgraden på 80,9 % er højere end hos 92 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 379.178 kr. er højere end hos 68 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 28 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som REVSØRE SMEDIE A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Genvejen 9, 5874 Hesselager
- Kommune
- SVENDBORG
- Antal ansatte
-
1
1999 2018
- Stiftet
- 27 May 1999
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- smede-, vvs- og maskinvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen eller den samlede bestyrelse i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-02-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21755893 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Genvejen 9, 5874 Hesselager
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,4%
▲ 5,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,96
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,9%
▲ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-10,5%
▼ 10,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 974.654 | 1.361.824 | 591.254 | 883.769 | 877.794 |
| Resultat før skat | 463.399 | 599.499 | 149.616 | 350.542 | 296.491 |
| Årets resultat | 379.178 | 423.716 | 124.643 | 280.022 | 233.745 |
| Egenkapital | 1.492.710 | 2.113.532 | 1.689.816 | 1.815.173 | 1.785.151 |
| Aktiver i alt | 1.845.515 | 2.681.526 | 2.201.794 | 2.226.630 | 2.256.433 |
| Omsætningsaktiver | 1.748.421 | 2.542.051 | 1.887.408 | — | — |
| Kortfristet gæld | 352.805 | 567.994 | 511.978 | 411.457 | 471.282 |
| Gæld i alt | 352.805 | 567.994 | 511.978 | 411.457 | 471.282 |
| Soliditetsgrad | 80.9% | 78.8% | 76.7% | 81.5% | 79.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KEN HOLDING REVSØRE ApS Siden 2 Oct 2014100% Ejer
Ledelse
4-
Knud Erik Nielsen Siden 27 May 1999Bestyrelsesmedlem
-
Knud Erik Nielsen Siden 27 May 1999Direktør
-
Vibeke Annette Ekholdt Siden 20 Feb 2015Formand
-
Lene Nielsen Siden 15 Apr 2015Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1REVSØRE SMEDIE A/S
P-nr. 1005180669
Genvejen 9, 5874 Hesselager
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KEN HOLDING REVSØRE ApS (CVR 36410493)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinvirksomhed, smede, varme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.