Richter&Co ApS
CVR 43 43 15 87 · Virum · Public relations og kommunikation · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Richter&Co ApS har CVR-nummer 43431587. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Public relations og kommunikation (branchekode 733000). Adresse: Søndervej 60, 2830 Virum. Stiftet: 8. august 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.174.223 kr., årets resultat 1.068.040 kr., egenkapital 1.123.400 kr., aktiver i alt 1.770.927 kr. Soliditetsgraden på 63,4 % er højere end hos 58 % af de 746 virksomheder i branchen «Public relations og kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.068.040 kr. er højere end hos 94 % af de 746 virksomheder i branchen «Public relations og kommunikation», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Richter&Co ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Public relations og kommunikation (733000)
- Adresse
- Søndervej 60, 2830 Virum
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 8 Aug 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-08-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43431587 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 9845003F045DDB6G6351
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndervej 60, 2830 Virum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
95,1%
▲ 25,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,72
▼ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,4%
▼ 11,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
5,4%
▲ 5,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
746 virksomheder i «Public relations og kommunikation»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.174.223 | 2.012.162 | 1.372.660 |
| Resultat før skat | 1.371.706 | 1.304.674 | 595.955 |
| Årets resultat | 1.068.040 | 1.013.375 | 462.987 |
| Egenkapital | 1.123.400 | 1.455.362 | 502.987 |
| Aktiver i alt | 1.770.927 | 1.936.566 | 810.341 |
| Omsætningsaktiver | 1.762.927 | 1.928.566 | 802.341 |
| Kortfristet gæld | 647.527 | 481.204 | 307.354 |
| Gæld i alt | 647.527 | 481.204 | 307.354 |
| Soliditetsgrad | 63.4% | 75.2% | 62.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Max Holding ApS Siden 1 May 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Bjerre Richter-Jørgensen Siden 8 Aug 2022Adm. dir.
Produktionsenheder
1Richter&Co ApS
P-nr. 1028468195
Søndervej 60, 2830 Virum
Public relations og kommunikation (733000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 604.483 DKK | 132.968 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Max Holding ApS (CVR 44792508)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver relations, public, kommunikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.