R.M. HOLDING ApS
CVR 29 44 66 44 · Præstø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
R.M. HOLDING ApS har CVR-nummer 29446644. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Æblevej 4, 4720 Præstø. Stiftet: 6. april 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.000 kr., årets resultat 99.537 kr., egenkapital 25.738.164 kr., aktiver i alt 25.874.769 kr. Soliditetsgraden på 99,5 % er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 99.537 kr. er højere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som R.M. HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Æblevej 4, 4720 Præstø
- Kommune
- VORDINGBORG
- Telefon
- 22603810
- Stiftet
- 6 Apr 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder eje kapitalandele i andre selskaber, samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-03-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29446644 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 6367006KK7E4TZEFR566
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Æblevej 4, 4720 Præstø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,4%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
101,94
▼ 92,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,5%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-81,5%
▼ 81,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.000 | 279.280 | 11.714.183 | 6.225.888 | 1.020.022 |
| Resultat før skat | 130.419 | 612.989 | 12.395.657 | 6.262.394 | 1.029.964 |
| Årets resultat | 99.537 | 539.417 | 12.248.972 | 6.283.971 | 1.031.689 |
| Egenkapital | 25.738.164 | 25.706.127 | 25.227.710 | 13.037.638 | 6.810.867 |
| Aktiver i alt | 25.874.769 | 25.779.496 | 25.486.588 | 13.436.238 | 7.058.813 |
| Omsætningsaktiver | 13.925.240 | 14.252.298 | 14.272.151 | 1.637.803 | 991.266 |
| Kortfristet gæld | 136.605 | 73.369 | 258.878 | 398.600 | 247.946 |
| Gæld i alt | 136.605 | 73.369 | 258.878 | 398.600 | 247.946 |
| Soliditetsgrad | 99.5% | 99.7% | 99% | 97% | 96.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Møller Pedersen Siden 6 Apr 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Møller Pedersen Siden 6 Apr 2006Direktør
Produktionsenheder
1R.M. HOLDING ApS
P-nr. 1012176232
Æblevej 4, 4720 Præstø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 865.305 DKK | 190.366 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.505.736 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.683.493 DKK | 590.348 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.048.123 DKK | 230.582 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.803.009 DKK | 616.660 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: R.M. HOLDING ApS (CVR 29446644)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.