RNA Holding ApS
CVR 44 16 35 94 · Holstebro · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RNA Holding ApS har CVR-nummer 44163594. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nybovej 9, 7500 Holstebro. Stiftet: 1. juli 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 8.422.000 kr., egenkapital 297.791.000 kr., aktiver i alt 297.912.000 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.422.000 kr. er højere end hos 96 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RNA Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nybovej 9, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 1 Jul 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve erhvervsvirksomhed gennem ejerskab af andele i datterselskaber m.v
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-07-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44163594 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 159531KMDO7LWF1T9Q36
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nybovej 9, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,8%
▼ 8,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
250,80
▼ 376,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,3%
▼ 74,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 |
| Resultat før skat | 8.421.000 | 32.857.000 | 18.223.000 |
| Årets resultat | 8.422.000 | 32.782.000 | 17.926.000 |
| Egenkapital | 297.791.000 | 284.201.000 | 255.919.000 |
| Aktiver i alt | 297.912.000 | 284.252.000 | 256.347.000 |
| Omsætningsaktiver | 30.347.000 | 32.009.000 | 31.843.000 |
| Kortfristet gæld | 121.000 | 51.000 | 428.000 |
| Gæld i alt | 121.000 | 51.000 | 428.000 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Normann Andersen Siden 1 Jul 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Normann Andersen Siden 1 Jul 2023Direktør
Produktionsenheder
1RNA Holding ApS
P-nr. 1029455275
Nybovej 9, 7500 Holstebro
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -337.710 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RNA Holding ApS (CVR 44163594)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhvervsvirksomhed, ejerskab, andele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.