Roerslev Holding ApS
CVR 43 90 73 36 · Aarhus C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Roerslev Holding ApS har CVR-nummer 43907336. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: M.P. Bruuns Gade 29, 2., 8000 Aarhus C. Stiftet: 7. marts 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -24.502 kr., årets resultat 1.291.659 kr., egenkapital 1.350.871 kr., aktiver i alt 3.957.262 kr. Soliditetsgraden på 34,1 % er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.291.659 kr. er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Roerslev Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- M.P. Bruuns Gade 29, 2., 8000 Aarhus C
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 7 Mar 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43907336 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845004061DN5FD4E960
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)M.P. Bruuns Gade 29, 2., 8000 Aarhus C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
95,6%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,20
▼ 142,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,1%
▲ 37,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.946,2%
▲ 1.946,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -24.502 | -38.388 | -12.619 |
| Resultat før skat | 1.291.659 | -93.241 | -34.767 |
| Årets resultat | 1.291.659 | -69.963 | -28.385 |
| Egenkapital | 1.350.871 | -58.349 | 11.615 |
| Aktiver i alt | 3.957.262 | 1.742.216 | 927.924 |
| Omsætningsaktiver | 73.878 | 1.742.216 | 927.924 |
| Kortfristet gæld | 8.033 | 11.498 | 8.000 |
| Gæld i alt | 2.606.391 | 1.800.565 | 916.309 |
| Soliditetsgrad | 34.1% | -3.3% | 1.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Roerslev Rasmussen Siden 7 Mar 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Kibsgaard Siden 7 Apr 2025Direktør
Produktionsenheder
1Roerslev Holding ApS
P-nr. 1029111835
M.P. Bruuns Gade 29, 2., 8000 Aarhus C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 15.954 DKK | 3.498 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -2.900 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Roerslev Holding ApS (CVR 43907336)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.