Roerslevgaard Holding ApS
CVR 42 07 11 29 · Asperup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Roerslevgaard Holding ApS har CVR-nummer 42071129. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Blankegaardsvej 2, 5466 Asperup. Stiftet: 29. januar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 212.303 kr., egenkapital 2.798.051 kr., aktiver i alt 3.536.686 kr. Soliditetsgraden på 79,1 % er lavere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 212.303 kr. er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Roerslevgaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Blankegaardsvej 2, 5466 Asperup
- Kommune
- MIDDELFART
- Stiftet
- 29 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele, investere i værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-01-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42071129 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Blankegaardsvej 2, 5466 Asperup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,6%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,89
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,1%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
5.945,1%
▲ 5.945,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 210.905 | 1.263 | 33.917 | 32.065 | 699.036 |
| Årets resultat | 212.303 | 3.512 | 37.136 | 35.600 | 700.974 |
| Egenkapital | 2.798.051 | 2.585.748 | 2.582.236 | 2.545.101 | 2.509.501 |
| Aktiver i alt | 3.536.686 | 3.178.525 | 2.974.393 | 2.787.284 | 2.616.207 |
| Omsætningsaktiver | 657.457 | 530.226 | 355.282 | — | — |
| Kortfristet gæld | 738.635 | 592.777 | 392.157 | 242.183 | 106.706 |
| Gæld i alt | 738.635 | 592.777 | 392.157 | 242.183 | 106.706 |
| Soliditetsgrad | 79.1% | 81.4% | 86.8% | 91.3% | 95.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Lars Christiansen Siden 29 Jan 202166,67% Ejer
-
Peter Christiansen Siden 29 Jan 202125% Ejer
Ledelse
1-
Lars Christiansen Siden 29 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1Roerslevgaard Holding ApS
P-nr. 1026742052
Blankegaardsvej 2, 5466 Asperup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 706.259 DKK | 155.364 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 536.214 DKK | 117.964 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 666.234 DKK | 146.564 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 445.004 DKK | 97.900 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Roerslevgaard Holding ApS (CVR 42071129)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.