ROSFORTH & ROSFORTH ApS
CVR 30 55 23 26 · København K · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ROSFORTH & ROSFORTH ApS har CVR-nummer 30552326. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Knippelsbrogade 10, 1409 København K. Stiftet: 27. juni 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.726.625 kr., årets resultat -944.024 kr., egenkapital 3.604.731 kr., aktiver i alt 9.370.750 kr. Soliditetsgraden på 38,5 % er højere end hos 59 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -944.024 kr. er lavere end hos 95 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ROSFORTH & ROSFORTH ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Knippelsbrogade 10, 1409 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
16
2007 2018
- Stiftet
- 27 Jun 2007
- Selskabskapital
- 144.737 DKK
- Formål
- - at importere og handle med vin , - at drive restaurationsvirksomhed , samt - at drive handel og industri i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-10-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30552326 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Knippelsbrogade 10, 1409 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-26,2%
▼ 26,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,5%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-25.949,2%
▼ 25.949,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.726.625 | 5.758.835 | 5.370.344 | 3.628.482 | 5.181.051 |
| Resultat før skat | -766.277 | 261.113 | -863.828 | -2.294.364 | 1.504.966 |
| Årets resultat | -944.024 | -3.624 | -1.088.859 | -2.283.318 | 1.130.078 |
| Egenkapital | 3.604.731 | 4.548.755 | 4.552.379 | 5.621.501 | 8.504.819 |
| Aktiver i alt | 9.370.750 | 12.194.605 | 14.245.490 | 14.726.226 | 16.716.754 |
| Omsætningsaktiver | 9.011.408 | 11.837.335 | 13.837.458 | 14.437.801 | 16.336.862 |
| Kortfristet gæld | 5.748.089 | 7.144.974 | 8.760.936 | 7.808.419 | 6.358.726 |
| Gæld i alt | 5.748.089 | 7.631.295 | 9.680.987 | 9.102.384 | 8.198.548 |
| Soliditetsgrad | 38.5% | 37.3% | 32% | 38.2% | 50.9% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 8 | 8 | 7 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Maumal ApS Siden 4 Oct 202320% Ejer
-
Ramaz & Ramaz ApS Siden 9 Jan 202066,67% Ejer
Ledelse
1-
Sune Andreas Johnsen Rosforth Siden 27 Jun 2007Direktør
Produktionsenheder
1ROSFORTH & ROSFORTH ApS
P-nr. 1013406215
Knippelsbrogade 10, 1409 København K
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
👥 15 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
2 kontrolstederRosforth & Rosforth ApS
Knippelsbrogade 10, 1409 København K
Senest kontrolleret 1 Jun 2026
Rosforth & Rosforth Frihavnen
Skagerrakvej 8, 2150
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ramaz & Ramaz ApS (CVR 41237732)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver importere, handle, spiritus.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.