Ruesbak ApS
CVR 42 91 02 36 · Valby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ruesbak ApS har CVR-nummer 42910236. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Engdraget 12, 2500 Valby. Stiftet: 16. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -2.955 kr., årets resultat 236.067 kr., egenkapital 828.579 kr., aktiver i alt 1.993.406 kr. Soliditetsgraden på 41,6 % er lavere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 236.067 kr. er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ruesbak ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Engdraget 12, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 16 Dec 2021
- Selskabskapital
- 45.000 DKK
- Formål
- virke som holdingselskab, herunder ejendomsinvestering og eje kapitalinteresser i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-12-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42910236 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500ED47EC8AFFV231
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Engdraget 12, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,5%
▼ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,41
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,6%
▲ 10,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
24,2%
▲ 24,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -2.955 | -4.474 | 0 | -9.965 |
| Resultat før skat | 302.829 | 243.794 | 226.033 | 235.282 |
| Årets resultat | 236.067 | 190.125 | 175.862 | 181.525 |
| Egenkapital | 828.579 | 592.512 | 402.387 | 226.525 |
| Aktiver i alt | 1.993.406 | 1.886.979 | 1.690.894 | 1.621.594 |
| Omsætningsaktiver | 468.605 | 480.510 | 215.754 | 89.786 |
| Kortfristet gæld | 1.150.175 | 1.283.478 | 1.281.181 | 1.391.406 |
| Gæld i alt | 1.150.175 | 1.283.478 | 1.281.181 | 1.391.406 |
| Soliditetsgrad | 41.6% | 31.4% | 23.8% | 14% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
HOLSTEBRO PAPIRLAGER A/S Siden 16 Dec 202133,33% Ejer
-
KABA Holding ApS Siden 16 Dec 202133,33% Ejer
-
KAAM Holding ApS Siden 16 Dec 202133,33% Ejer
Ledelse
4-
Søren Hove Siden 16 Dec 2021Bestyrelsesmedlem
-
Anders Hove Siden 16 Dec 2021Direktør
-
Anders Hove Siden 16 Dec 2021Bestyrelsesmedlem
-
Klaus Hove Siden 16 Dec 2021Formand
Produktionsenheder
1Ruesbak ApS
P-nr. 1027819121
Engdraget 12, 2500 Valby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 227.310 DKK | 49.406 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 211.433 DKK | 45.978 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 227.732 DKK | 49.884 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ruesbak ApS (CVR 42910236)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomsinvestering, kapitalinteresser, virke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.