Rune Holding ApS
CVR 42 85 88 70 · Aarhus N · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rune Holding ApS har CVR-nummer 42858870. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Revelhøjvej 11, 8200 Aarhus N. Stiftet: 25. november 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. november 2024 – 31. oktober 2025): bruttofortjeneste -3.821 kr., årets resultat 20.465 kr., egenkapital 494.353 kr., aktiver i alt 1.254.723 kr. Soliditetsgraden på 39,4 % er lavere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.465 kr. er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rune Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Revelhøjvej 11, 8200 Aarhus N
- Kommune
- AARHUS
- rune@cloud10.dk
- Stiftet
- 25 Nov 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- holding virksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-11-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42858870 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450044891B5DE7V490
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Revelhøjvej 11, 8200 Aarhus N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,1%
▼ 93,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,01
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,4%
▼ 37,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-95,6%
▼ 95,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.821 | -3.165 | -3.165 | -4.510 |
| Resultat før skat | 26.339 | 535.572 | 929.679 | -210.628 |
| Årets resultat | 20.465 | 461.718 | 967.322 | -210.628 |
| Egenkapital | 494.353 | 473.888 | 1.129.969 | 162.647 |
| Aktiver i alt | 1.254.723 | 620.437 | 1.539.790 | 1.245.757 |
| Omsætningsaktiver | 767.048 | 132.762 | 1.052.115 | 758.082 |
| Kortfristet gæld | 760.370 | 146.549 | 409.821 | 1.083.110 |
| Gæld i alt | 760.370 | 146.549 | 409.821 | 1.083.110 |
| Soliditetsgrad | 39.4% | 76.4% | 73.4% | 13.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rune Skou Larsen Siden 25 Nov 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Rune Skou Larsen Siden 25 Nov 2021Direktør
Produktionsenheder
1Rune Holding ApS
P-nr. 1027757215
Revelhøjvej 11, 8200 Aarhus N
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 543.950 DKK | 119.658 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 308.838 DKK | 67.936 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 695.613 DKK | 151.713 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rune Holding ApS (CVR 42858870)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.