Rydahl Savings ApS
CVR 40 00 31 85 · Ry · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rydahl Savings ApS har CVR-nummer 40003185. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Svanevej 7, 8680 Ry. Stiftet: 7. november 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 21.303.408 kr., egenkapital 84.881.805 kr., aktiver i alt 107.086.838 kr. Soliditetsgraden på 79,3 % er lavere end hos 60 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 21.303.408 kr. er højere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rydahl Savings ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Svanevej 7, 8680 Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 7 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden virksomhed, der er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40003185 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500HWDHC6MDHWTV79
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Svanevej 7, 8680 Ry
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,1%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,15
▲ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,3%
▲ 10,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
27,4%
▲ 27,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 21.106.848 | 17.309.255 | 18.799.417 | 14.816.911 | 19.417.544 |
| Årets resultat | 21.303.408 | 16.718.926 | 17.988.334 | 14.959.887 | 19.442.294 |
| Egenkapital | 84.881.805 | 70.578.397 | 57.709.471 | 39.838.937 | 28.879.050 |
| Aktiver i alt | 107.086.838 | 103.039.877 | 75.927.369 | 60.717.710 | 29.299.530 |
| Omsætningsaktiver | 69.994.316 | 59.815.596 | 45.194.139 | — | — |
| Kortfristet gæld | 22.205.033 | 32.461.480 | 18.217.898 | 20.878.773 | 420.480 |
| Gæld i alt | 22.205.033 | 32.461.480 | 18.217.898 | 20.878.773 | 420.480 |
| Soliditetsgrad | 79.3% | 68.5% | 76% | 65.6% | 98.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Carsten Kvist Rydahl Siden 7 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Kvist Rydahl Siden 7 Nov 2018Direktør
Produktionsenheder
1Rydahl Savings ApS
P-nr. 1024107384
Svanevej 7, 8680 Ry
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 22.903.978 DKK | 5.030.368 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 22.637.074 DKK | 4.973.877 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 19.818.320 DKK | 4.354.859 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 21.718.578 DKK | 4.778.070 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 7.703.726 DKK | 1.694.814 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rydahl Savings ApS (CVR 40003185)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.