SAAC Banegårdspladsen ApS
CVR 39 73 00 73 · Østervrå · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAAC Banegårdspladsen ApS har CVR-nummer 39730073. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Høngårdsvej 36, 9750 Østervrå. Stiftet: 16. juli 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 949.502 kr., årets resultat 247.508 kr., egenkapital 787.649 kr., aktiver i alt 21.388.698 kr. Soliditetsgraden på 3,7 % er lavere end hos 75 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 247.508 kr. er højere end hos 66 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 25 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAAC Banegårdspladsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Høngårdsvej 36, 9750 Østervrå
- Kommune
- FREDERIKSHAVN
- Stiftet
- 16 Jul 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- opførsel af byggeprojekter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-07-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39730073 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Høngårdsvej 36, 9750 Østervrå
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,4%
▼ 6,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
3,7%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
22,1%
▲ 22,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 949.502 | 760.103 | 570.220 | -618.006 | 865.186 |
| Resultat før skat | 317.319 | 259.917 | 22.518 | -1.218.617 | 225.595 |
| Årets resultat | 247.508 | 202.735 | 17.563 | -950.521 | 175.963 |
| Egenkapital | 787.649 | 540.141 | 337.406 | 319.843 | 1.270.364 |
| Aktiver i alt | 21.388.698 | 21.765.622 | 22.130.039 | 24.844.062 | 26.360.310 |
| Omsætningsaktiver | 61.286 | 349.963 | 255.157 | — | — |
| Kortfristet gæld | 5.220.159 | 21.210.764 | 21.792.633 | 24.524.219 | 24.956.275 |
| Gæld i alt | 20.601.049 | 21.210.764 | 21.792.633 | 24.524.219 | 24.956.275 |
| Soliditetsgrad | 3.7% | 2.5% | 1.5% | 1.3% | 4.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SVEND AAGE CHRISTIANSEN HOLDING ApS Siden 16 Jul 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Svend Aage Christiansen Siden 16 Jul 2018Direktør
Produktionsenheder
1SAAC Banegårdspladsen ApS
P-nr. 1023802046
Høngårdsvej 36, 9750 Østervrå
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVEND AAGE CHRISTIANSEN HOLDING ApS (CVR 25663365)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opførsel, byggeprojekter, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.