SAC-IT A/S
CVR 28 89 29 77 · Vedbæk · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAC-IT A/S har CVR-nummer 28892977. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (branchekode 702000). Adresse: Frydenlundsvej 30, 2950 Vedbæk. Stiftet: 1. juli 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 33. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 24.454.501 kr., årets resultat -2.619.774 kr., egenkapital 3.178.312 kr., aktiver i alt 52.930.083 kr. Soliditetsgraden på 6,0 % er lavere end hos 82 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -2.619.774 kr. er lavere end hos 98 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAC-IT A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Adresse
- Frydenlundsvej 30, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
-
33
2005 2018
- Telefon
- 35110066
- jna@sac-it.dk
- Hjemmeside
- www.sac-it.dk
- Stiftet
- 1 Jul 2005
- Selskabskapital
- 800.000 DKK
- Formål
- rådgivning- og konsulentvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af direktøren i forening med den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-12-29
- Sekundære brancher
- IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000) Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter (622000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28892977 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300VHDFZ4LUEOBW28 Øverste modervirksomhed: JM HANSEN HOLDING ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frydenlundsvej 30, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.sac-it.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://www.sac-it.dk
- https://twitter.com/intent/tweet?status=Din+danske+IT-partner+til+virksomheden+-+specialist+i+ITsikkerhed%20https://www.sac-it.dk Sociale medier
- https://www.facebook.com/sharer.php?u=https://www.sac-it.dk&t=Din+danske+IT-partner+til+virksomheden+-+specialist+i+ITsikkerhed Sociale medier
- https://www.youtube.com/@sac-itinstanttechnology462/videos Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-82,4%
▲ 57,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,52
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
6,0%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
33,1%
▲ 33,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
11946 virksomheder i «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 24.454.501 | 25.440.077 | 20.532.650 | 13.950.845 | 10.780.942 |
| Resultat før skat | -3.423.034 | -4.675.920 | 101.667 | 312.228 | 1.004.155 |
| Årets resultat | -2.619.774 | -3.917.210 | 3.480 | 283.722 | 826.137 |
| Egenkapital | 3.178.312 | 2.798.086 | 5.925.214 | 5.921.734 | 1.988.012 |
| Aktiver i alt | 52.930.083 | 47.873.787 | 31.298.505 | 30.485.082 | 11.263.436 |
| Omsætningsaktiver | 18.036.479 | 21.740.860 | 14.282.745 | 10.961.356 | 5.741.725 |
| Kortfristet gæld | 34.743.995 | 30.509.823 | 25.373.291 | 24.414.298 | 9.114.884 |
| Gæld i alt | 49.751.771 | 45.075.701 | 25.373.291 | 24.414.298 | 9.114.884 |
| Soliditetsgrad | 6% | 5.8% | 18.9% | 19.4% | 17.7% |
| Ansatte (gns.) | 29 | 27 | 23 | 14 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Jakob Høholdt Siden 1 Apr 20265% Ejer
-
Mesisa Holding ApS Siden 20 Dec 202410% Ejer
-
SAC-IT Holding ApS Siden 1 Apr 202666,67% Ejer
Ledelse
7-
Bo Holm Nielsen Siden 17 Mar 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jens Morten Hansen Siden 1 Dec 2020Formand
-
Jackie Nyberg Amelung Siden 1 Jul 2005Bestyrelsesmedlem
-
Jackie Nyberg Amelung Siden 1 Apr 2026Adm. dir.
-
Jakob Høholdt Siden 17 Mar 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jakob Høholdt Siden 1 Apr 2026Direktør
-
Per Crone Christensen Siden 1 Dec 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2SAC-IT A/S
P-nr. 1011558093
Frydenlundsvej 30, 2950 Vedbæk
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
👥 30 ansatte
SAC-IT/CYANIT
P-nr. 1028710999
Vesterballevej 5, 7000 Fredericia
Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter (622000)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JM HANSEN HOLDING ApS (CVR 32360033)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver databehandling, hosting, infrastruktur.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.