Sædding Byg ApS
CVR 39 69 30 38 · Esbjerg V · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sædding Byg ApS har CVR-nummer 39693038. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Snedkervej 20, 6710 Esbjerg V. Stiftet: 1. juli 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.469.673 kr., årets resultat 557.500 kr., egenkapital 1.377.789 kr., aktiver i alt 2.643.934 kr. Soliditetsgraden på 52,1 % er højere end hos 68 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 557.500 kr. er højere end hos 86 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sædding Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Snedkervej 20, 6710 Esbjerg V
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 41606377
- saeddingbyg@gmail.com
- Stiftet
- 1 Jul 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- tømrer- snedker- og entreprisevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-07-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39693038 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Snedkervej 20, 6710 Esbjerg V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
40,5%
▲ 14,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,09
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,1%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
87,2%
▲ 87,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.469.673 | 2.845.462 | 3.024.093 | 2.441.754 | 2.876.500 |
| Resultat før skat | 715.743 | 383.426 | 679.850 | 303.601 | 998.151 |
| Årets resultat | 557.500 | 297.852 | 529.163 | 236.283 | 778.616 |
| Egenkapital | 1.377.789 | 1.140.289 | 1.092.437 | 813.274 | 1.076.991 |
| Aktiver i alt | 2.643.934 | 2.198.856 | 2.098.659 | 1.549.473 | 2.319.451 |
| Omsætningsaktiver | 2.643.934 | 2.194.260 | 2.074.363 | 1.502.326 | 2.236.454 |
| Kortfristet gæld | 1.266.145 | 1.001.802 | 896.279 | 725.043 | 1.220.060 |
| Gæld i alt | 1.266.145 | 1.001.802 | 896.279 | 725.043 | 1.220.060 |
| Soliditetsgrad | 52.1% | 51.9% | 52.1% | 52.5% | 46.4% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
LISMIC HOLDING ApS Siden 1 Jul 201850% Ejer
-
P. CLAUSEN HOLDING ApS Siden 1 Jul 201833,33% Ejer
Ledelse
1-
Palle Bødker Clausen Siden 1 Jul 2018Direktør
Produktionsenheder
1Sædding Byg ApS
P-nr. 1023758950
Snedkervej 20, 6710 Esbjerg V
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LISMIC HOLDING ApS (CVR 30827287)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprisevirksomhed, snedker.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.