Safety-by-Madsen ApS
CVR 41 58 84 38 · Helsingør · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Safety-by-Madsen ApS har CVR-nummer 41588438. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Eremitvej 16B, 3000 Helsingør. Stiftet: 12. august 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 969.007 kr., årets resultat 183.236 kr., egenkapital 1.197.415 kr., aktiver i alt 1.524.533 kr. Soliditetsgraden på 78,5 % er højere end hos 74 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 183.236 kr. er højere end hos 62 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 32 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Safety-by-Madsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Eremitvej 16B, 3000 Helsingør
- Kommune
- HELSINGØR
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 42744275
- fm@safety-by-madsen.dk
- Stiftet
- 12 Aug 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-08-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41588438 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Eremitvej 16B, 3000 Helsingør
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: safety-by-madsen.dk Hjemmeside https://www.safety-by-madsen.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,3%
▼ 24,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,94
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,5%
▲ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-63,2%
▼ 63,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 969.007 | 1.424.255 | 1.506.345 | 1.420.811 | 1.360.213 |
| Resultat før skat | 235.425 | 642.017 | 841.860 | 692.375 | 512.341 |
| Årets resultat | 183.236 | 498.578 | 656.330 | 539.658 | 399.613 |
| Egenkapital | 1.197.415 | 1.264.179 | 1.165.601 | 859.271 | 439.613 |
| Aktiver i alt | 1.524.533 | 1.674.765 | 1.675.870 | 1.185.753 | 668.034 |
| Omsætningsaktiver | 1.259.326 | 1.310.105 | 1.211.757 | 790.971 | 668.034 |
| Kortfristet gæld | 319.576 | 398.099 | 498.481 | 321.055 | 228.421 |
| Gæld i alt | 319.576 | 398.099 | 498.481 | 321.055 | 228.421 |
| Soliditetsgrad | 78.5% | 75.5% | 69.6% | 72.5% | 65.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SRM & FM Holding ApS Siden 12 Aug 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Flemming Madsen Siden 12 Aug 2020Direktør
Produktionsenheder
1Safety-by-Madsen ApS
P-nr. 1026150813
Eremitvej 16B, 3000 Helsingør
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SRM & FM Holding ApS (CVR 41577290)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinteknik, produktions, ingeniøraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.