SAINT-GOBAIN ABRASIVES A/S
CVR 69 93 14 13 · Taastrup · Engroshandel med værktøjsmaskiner · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAINT-GOBAIN ABRASIVES A/S har CVR-nummer 69931413. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med værktøjsmaskiner (branchekode 466200). Adresse: Dybendalsvænget 2, 2630 Taastrup. Stiftet: 1. november 1982. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 14.892.052 kr., årets resultat 6.459.545 kr., egenkapital 11.969.529 kr., aktiver i alt 17.903.695 kr. Soliditetsgraden på 66,9 % er højere end hos 69 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.459.545 kr. er højere end hos 93 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAINT-GOBAIN ABRASIVES A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
- Adresse
- Dybendalsvænget 2, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
-
10
1997 2018
- Telefon
- 46755244
- Hjemmeside
- www.s-g-a.dk
- Stiftet
- 1 Nov 1982
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- handels- , håndværks- og industrivirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes at to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-05-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK69931413 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 529900M10YWZR4CT5496
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dybendalsvænget 2, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
54,0%
▲ 9,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,02
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,9%
▼ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-5,6%
▼ 5,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
276 virksomheder i «Engroshandel med værktøjsmaskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 14.892.052 | 14.290.663 | 15.117.370 | 16.156.654 | 15.030.981 |
| Resultat før skat | 8.294.227 | 8.789.623 | 9.368.744 | 10.668.997 | 9.579.067 |
| Årets resultat | 6.459.545 | 6.840.770 | 7.290.939 | 8.321.817 | 7.494.102 |
| Egenkapital | 11.969.529 | 15.509.984 | 15.231.214 | 15.431.275 | 13.854.458 |
| Aktiver i alt | 17.903.695 | 22.106.895 | 22.994.189 | 26.657.586 | 23.861.620 |
| Omsætningsaktiver | 17.903.695 | 22.106.895 | 22.994.189 | 26.657.586 | 23.861.620 |
| Kortfristet gæld | 5.934.166 | 6.596.911 | 7.762.975 | 11.226.311 | 10.007.163 |
| Gæld i alt | 5.934.166 | 6.596.911 | 7.762.975 | 11.226.311 | 10.007.163 |
| Soliditetsgrad | 66.9% | 70.2% | 66.2% | 57.9% | 58.1% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 9 | 9 | 10 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Saint-Gobain Abrasives S-A Siden 1 Nov 1982100% Ejer
Ledelse
4-
Jörgen Norell Siden 26 May 2014Bestyrelsesmedlem
-
Catherine Anne Roe Siden 31 Dec 2022Formand
-
Joakim Anders Baringe Siden 31 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
-
Jean-Francois Lelievre Siden 18 Jun 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1SAINT-GOBAIN ABRASIVES A/S
P-nr. 1002309717
Dybendalsvænget 2, 2630 Taastrup
Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
👥 10 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Brødrene Dahl A/S (CVR 81822514)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver industrivirksomhed, håndværks, værktøjsmaskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.