SALLING C OPTIK ApS
CVR 35 24 03 22 · København N · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SALLING C OPTIK ApS har CVR-nummer 35240322. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Nørrebrogade 118, st., 2200 København N. Stiftet: 1. maj 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 5.618.083 kr., årets resultat 445.399 kr., egenkapital 3.892.587 kr., aktiver i alt 5.513.329 kr. Soliditetsgraden på 70,6 % er højere end hos 82 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 445.399 kr. er højere end hos 55 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SALLING C OPTIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Nørrebrogade 118, st., 2200 København N
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
12
2013 2018
- Telefon
- 26707165
- finance@sallingoptik.dk
- Hjemmeside
- www.sallingc.dk
- Stiftet
- 1 May 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- optikerforretning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-09-26
- Binavne
- 2200OPTIK ApS SALLINGC ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35240322 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500A9A3EB8CCED156
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørrebrogade 118, st., 2200 København N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.sallingc.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://sallingc.dk/
- https://www.facebook.com/sallingc/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/sallingcoptik/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,4%
▼ 1,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,02
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,6%
▼ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-6,4%
▼ 6,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.618.083 | 4.963.282 | 5.089.528 | 5.338.955 | 4.856.410 |
| Resultat før skat | 590.286 | 623.758 | 610.270 | 302.170 | 880.001 |
| Årets resultat | 445.399 | 475.911 | 469.138 | 229.255 | 686.232 |
| Egenkapital | 3.892.587 | 3.582.188 | 3.228.277 | 2.876.939 | 2.762.084 |
| Aktiver i alt | 5.513.329 | 5.013.386 | 4.916.377 | 4.959.395 | 5.014.582 |
| Omsætningsaktiver | 4.773.196 | 4.143.613 | 3.588.524 | 3.343.046 | 3.063.556 |
| Kortfristet gæld | 1.579.450 | 1.376.679 | 1.634.820 | 1.852.931 | 1.697.426 |
| Gæld i alt | 1.579.450 | 1.376.679 | 1.634.820 | 2.040.244 | 2.216.387 |
| Soliditetsgrad | 70.6% | 71.5% | 65.7% | 58% | 55.1% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 8 | 8 | 10 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JPON Holding ApS Siden 17 Apr 2023100% Ejer
Ledelse
2-
Palle Bo Skaarup Siden 1 May 2013Direktør
-
Janet Skaarup Siden 1 May 2013Direktør
Produktionsenheder
1SALLING C OPTIK ApS
P-nr. 1018479474
Nørrebrogade 118, st., 2200 København N
Optikeraktiviteter (477410)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 303.744 DKK | 66.814 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 728.106 DKK | 160.182 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.145.134 DKK | 251.922 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JPON Holding ApS (CVR 44012642)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikerforretning, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.