SAMAVET HOLDING ApS
CVR 29 81 91 14 · Ullerslev · Anden specialiseret engroshandel i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SAMAVET HOLDING ApS har CVR-nummer 29819114. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (branchekode 468900). Adresse: Biernemøllevej 2C, 5540 Ullerslev. Stiftet: 2. marts 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 570.626 kr., årets resultat 146.160 kr., egenkapital 4.956.163 kr., aktiver i alt 6.023.909 kr. Soliditetsgraden på 82,3 % er højere end hos 82 % af de 521 virksomheder i branchen «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 146.160 kr. er højere end hos 61 % af de 521 virksomheder i branchen «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 30 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SAMAVET HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
- Adresse
- Biernemøllevej 2C, 5540 Ullerslev
- Kommune
- KERTEMINDE
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 2 Mar 2009
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- ved investering, herunder gennem ejerskab i kapitalandele i erhvervsdrivende selskaber samt erhvervelse og udlejning af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-11-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29819114 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Biernemøllevej 2C, 5540 Ullerslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,82
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,3%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
48,5%
▲ 48,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Anden specialiseret engroshandel i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 570.626 | 438.016 | 492.845 | 516.357 | 446.730 |
| Resultat før skat | 213.439 | 149.470 | 334.510 | 265.119 | 517.743 |
| Årets resultat | 146.160 | 98.395 | 265.325 | 192.836 | -33.838 |
| Egenkapital | 4.956.163 | 4.810.003 | 4.833.608 | 4.686.084 | 4.607.647 |
| Aktiver i alt | 6.023.909 | 5.881.558 | 6.003.084 | 6.976.674 | 6.934.150 |
| Omsætningsaktiver | 412.559 | 150.567 | 152.452 | 687.827 | 537.301 |
| Kortfristet gæld | 502.909 | 469.716 | 544.278 | 517.952 | 468.633 |
| Gæld i alt | 1.067.746 | 1.071.555 | 1.169.476 | 2.290.590 | 2.325.520 |
| Soliditetsgrad | 82.3% | 81.8% | 80.5% | 67.2% | 66.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1SAMAVET HOLDING ApS
P-nr. 1015124861
Biernemøllevej 2C, 5540 Ullerslev
Anden specialiseret engroshandel i.a.n. (468900)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 218.511 DKK | 48.070 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 304.790 DKK | 67.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 322.292 DKK | 70.884 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 351.873 DKK | 77.396 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 181.246 DKK | 39.864 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SAMAVET HOLDING ApS (CVR 29819114)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhvervsdrivende, erhvervelse, ejerskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.