SANTAX NORDIC A/S
CVR 17 51 97 00 · Glostrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SANTAX NORDIC A/S har CVR-nummer 17519700. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Produktionsvej 3, 2600 Glostrup. Stiftet: 1. januar 1994. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 7.421.147 kr., årets resultat 4.362.362 kr., egenkapital 19.800.076 kr., aktiver i alt 29.474.012 kr. Soliditetsgraden på 67,2 % er lavere end hos 67 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.362.362 kr. er højere end hos 94 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SANTAX NORDIC A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Produktionsvej 3, 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Antal ansatte
-
12
1997 2018
- Telefon
- 70133020
- santax@santax.dk
- Stiftet
- 1 Jan 1994
- Selskabskapital
- 4.000.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed samt levering af management og shared services
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør sammen med 1 bestyrelsesmedlem, eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-08-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK17519700 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Produktionsvej 3, 2600 Glostrup
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,0%
▲ 7,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,07
▼ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
67,2%
▼ 24,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
68,4%
▲ 68,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.421.147 | 5.286.453 | 5.247.102 | 4.170.230 | 6.103.593 |
| Resultat før skat | 4.428.241 | 2.293.151 | 5.465.165 | 1.863.936 | 12.355.635 |
| Årets resultat | 4.362.362 | 2.590.851 | 5.688.654 | 2.223.834 | 12.211.237 |
| Egenkapital | 19.800.076 | 17.389.649 | 19.861.854 | 17.376.752 | 21.522.233 |
| Aktiver i alt | 29.474.012 | 18.873.115 | 23.383.475 | 20.585.319 | 24.230.765 |
| Omsætningsaktiver | 9.812.648 | 2.613.151 | 5.123.605 | 2.426.102 | 446.126 |
| Kortfristet gæld | 9.197.683 | 1.024.206 | 3.076.170 | 2.778.179 | 2.708.532 |
| Gæld i alt | 9.673.936 | 1.483.466 | 3.521.621 | 3.208.567 | 2.708.532 |
| Soliditetsgrad | 67.2% | 92.1% | 84.9% | 84.4% | 88.8% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CHRISCO INVEST ApS Siden 24 Sep 2020100% Ejer
Ledelse
5-
Per Andersen Siden 10 Feb 2009Formand
-
Jens Vandborg Fuursted Siden 10 Dec 2018Bestyrelsesmedlem
-
Niels Ole Fröen Rohr Christoffersen Siden 10 Feb 2009Bestyrelsesmedlem
-
Niels Ole Fröen Rohr Christoffersen Siden 1 Sep 2008Adm. dir.
-
Kari Tvete Solvang Siden 4 Mar 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2SANTAX NORDIC A/S
P-nr. 1001304504
Produktionsvej 3, 2600 Glostrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 7 ansatte
Santax Nordic AS
P-nr. 1015852077
Bredskifte Allé 11, 8210 Aarhus V
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CHRISCO INVEST ApS (CVR 25598962)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- VF Services Denmark ApS København Ø
- Layout Participation Management ApS Nordhavn
- BALDZBY ApS København K
- Adapted Creative Denmark, filial af Adapted Creative Limited, England. Aalborg
- Allego Denmark ApS Hvidovre
- TheNext ApS Hornbæk
- Carlsberg Integrated Information Technology A/S København V
- Foveo ApS København S
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver shared, management, services.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.