Saralyst II ApS
CVR 40 53 46 36 · Højbjerg · Gennemførelse af byggeprojekter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Saralyst II ApS har CVR-nummer 40534636. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Gennemførelse af byggeprojekter (branchekode 681200). Adresse: Holmevej 180, 8270 Højbjerg. Stiftet: 21. maj 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -57.173 kr., årets resultat -131.457 kr., egenkapital 404.133 kr., aktiver i alt 3.024.634 kr. Soliditetsgraden på 13,4 % er lavere end hos 58 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -131.457 kr. er lavere end hos 75 % af de 1.911 virksomheder i branchen «Gennemførelse af byggeprojekter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Saralyst II ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
- Adresse
- Holmevej 180, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Telefon
- 77343535
- td@saralyst.com
- Hjemmeside
- www.saralyst.com
- Stiftet
- 21 May 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- erhverve, besidde og udleje fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-11-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40534636 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holmevej 180, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-32,5%
▼ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,15
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
13,4%
▼ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,3%
▲ 23,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1911 virksomheder i «Gennemførelse af byggeprojekter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -57.173 | -20.448 | -164.497 | 1.261.233 | -12.642 |
| Resultat før skat | -168.499 | -135.302 | -233.169 | 1.223.588 | -42.799 |
| Årets resultat | -131.457 | -171.314 | -181.872 | 954.435 | -33.399 |
| Egenkapital | 404.133 | 535.590 | 706.905 | 888.776 | -65.659 |
| Aktiver i alt | 3.024.634 | 2.968.754 | 2.947.626 | 2.660.086 | 1.590.544 |
| Omsætningsaktiver | 3.024.634 | 2.968.754 | 2.947.626 | 2.660.086 | 1.590.544 |
| Kortfristet gæld | 2.620.501 | 2.433.164 | 2.240.721 | 1.771.310 | 1.656.203 |
| Gæld i alt | 2.620.501 | 2.433.164 | 2.240.721 | 1.771.310 | 1.656.203 |
| Soliditetsgrad | 13.4% | 18% | 24% | 33.4% | -4.1% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Saralyst Ejendomsudvikling A/S Siden 21 May 2019100% Ejer
Ledelse
3-
Ole Sand Petersen Siden 21 May 2019Formand
-
Thomas Duedahl Siden 21 May 2019Direktør
-
Thomas Duedahl Siden 21 May 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Saralyst II ApS
P-nr. 1024722259
Holmevej 180, 8270 Højbjerg
Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Saralyst Ejendomsudvikling A/S (CVR 40334491)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggeprojekter, gennemførelse, erhverve.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.