Sballegaard Holding ApS
CVR 41 29 77 94 · Charlottenlund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sballegaard Holding ApS har CVR-nummer 41297794. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hyldegårdsvej 23, st. tv, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 16. april 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -118.595 kr., årets resultat 43.042 kr., egenkapital 204.517 kr., aktiver i alt 209.862 kr. Soliditetsgraden på 97,5 % er højere end hos 68 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 43.042 kr. er højere end hos 50 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sballegaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hyldegårdsvej 23, st. tv, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 16 Apr 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab samt drive virksomhed med investering og finansiering , herunder at eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41297794 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hyldegårdsvej 23, st. tv, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,0%
▼ 27,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,44
▼ 9,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,5%
▲ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6,9%
▲ 6,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -118.595 | -8.625 | — | -3.375 | — |
| Resultat før skat | 43.042 | 40.261 | 21.102 | 12.653 | — |
| Årets resultat | 43.042 | 40.261 | 21.002 | 12.653 | 89.645 |
| Egenkapital | 204.517 | 83.725 | 161.214 | 140.212 | 127.559 |
| Aktiver i alt | 209.862 | 88.225 | 161.214 | 142.962 | 130.059 |
| Omsætningsaktiver | 23.750 | 63.750 | 14.125 | 16.875 | 20.000 |
| Kortfristet gæld | 5.345 | 4.500 | — | 2.750 | 2.500 |
| Gæld i alt | 5.345 | 4.500 | 161.214 | 2.750 | 2.500 |
| Soliditetsgrad | 97.5% | 94.9% | 100% | 98.1% | 98.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Simon Nia Ballegaard Siden 16 Apr 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Simon Nia Ballegaard Siden 16 Apr 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sballegaard Holding ApS
P-nr. 1025741435
Hyldegårdsvej 23, st. tv, 2920 Charlottenlund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -8.625 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.375 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sballegaard Holding ApS (CVR 41297794)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansiering, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.