Scandic Defence ApS
CVR 41 54 67 19 · Jyllinge · Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Scandic Defence ApS har CVR-nummer 41546719. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (branchekode 329900). Adresse: Møllehaven 21A, 4040 Jyllinge. Stiftet: 27. juli 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 3.816.962 kr., årets resultat 2.500.749 kr., egenkapital 5.396.197 kr., aktiver i alt 5.561.554 kr. Soliditetsgraden på 97,0 % er højere end hos 92 % af de 158 virksomheder i branchen «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.500.749 kr. er højere end hos 95 % af de 158 virksomheder i branchen «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 69 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Scandic Defence ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (329900)
- Adresse
- Møllehaven 21A, 4040 Jyllinge
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 22123888
- dh@scandicdefence.com
- Stiftet
- 27 Jul 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fremstilling og salg af udstyr til til forsvaret, politiet, FN, NATO samt private virksomheder. The company's purpose is the manufacture and sale of equipment for the armed forces, the police, the UN, NATO and private companies
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-09-14
- Binavne
- PROTECT-AID INTERNATIONAL ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41546719 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Møllehaven 21A, 4040 Jyllinge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: scandicdefence.com Hjemmeside https://www.scandicdefence.com/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (23. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,3%
▲ 4,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
33,63
▲ 31,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,0%
▲ 43,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
107,0%
▲ 107,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
158 virksomheder i «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.816.962 | 2.254.806 | 2.240.223 | 92.866 | 8.926 |
| Resultat før skat | 3.206.135 | 1.550.580 | 2.019.809 | 87.862 | -326 |
| Årets resultat | 2.500.749 | 1.207.820 | 1.579.409 | 68.546 | -326 |
| Egenkapital | 5.396.197 | 2.895.449 | 1.687.629 | 108.220 | 39.674 |
| Aktiver i alt | 5.561.554 | 5.361.110 | 3.880.957 | 1.166.921 | 66.674 |
| Omsætningsaktiver | 5.561.554 | 5.361.110 | 3.880.957 | 1.166.921 | 32.045 |
| Kortfristet gæld | 165.357 | 2.465.661 | 2.193.328 | 1.058.701 | 27.000 |
| Gæld i alt | 165.357 | 2.465.661 | 2.193.328 | 1.058.701 | 27.000 |
| Soliditetsgrad | 97% | 54% | 43.5% | 9.3% | 59.5% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DHML HOLDING ApS Siden 27 Jul 2020100% Ejer
Ledelse
1-
De Hua Siden 27 Jul 2020Direktør
Produktionsenheder
1Scandic Defence ApS
P-nr. 1026072243
Møllehaven 21A, 4040 Jyllinge
Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (329900)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DHML HOLDING ApS (CVR 41543175)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- DAMASEC DEFENCE SYSTEMS ApS Ballerup
- BALDZBY ApS København K
- SAS PILOT & NAVIGATØR PENSIONSKASSE Valby
- Precision Services ApS Svenstrup J
- FONDEN FOR KFUM'S SOLDATERMISSION I DANMARK Fredericia
- HORTICOOP SCANDINAVIA A/S Hinnerup
- Vile Vilmann ApS Humlebæk
- Scandinavian Automation Intelligence ApS København K
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver police, armed, forces.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.