Scandinavian Construction A/S
CVR 43 38 27 05 · Nivå · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Scandinavian Construction A/S har CVR-nummer 43382705. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Damgårdsvej 27, 2990 Nivå. Stiftet: 7. juli 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.421 kr., årets resultat -32.435 kr., egenkapital 428.108 kr., aktiver i alt 442.378 kr. Soliditetsgraden på 96,8 % er højere end hos 98 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -32.435 kr. er lavere end hos 77 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Scandinavian Construction A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Damgårdsvej 27, 2990 Nivå
- Kommune
- FREDENSBORG
- Telefon
- 31334668
- kor@scancon-as.com
- Stiftet
- 7 Jul 2022
- Selskabskapital
- 400.002 DKK
- Formål
- håndværks- og entreprenørvirksomhed, anden hermed i forbindelse stående virksomhed såvel i Danmark som i udlandet samt at drive handels- og produktionsvirksomhed indenfor samme og beslægtede brancher
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en likvidator
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-07-07
- Binavne
- ScanCon A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43382705 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Damgårdsvej 27, 2990 Nivå
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-7,6%
▲ 21,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
31,00
▲ 28,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,8%
▲ 40,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
76,1%
▲ 76,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.421 | -102.311 | 255.929 |
| Resultat før skat | -9.212 | -158.747 | 254.299 |
| Årets resultat | -32.435 | -135.524 | 196.065 |
| Egenkapital | 428.108 | 460.543 | 596.067 |
| Aktiver i alt | 442.378 | 815.076 | 1.044.741 |
| Omsætningsaktiver | 442.378 | 815.076 | 1.044.741 |
| Kortfristet gæld | 14.270 | 354.533 | 448.674 |
| Gæld i alt | 14.270 | 354.533 | 448.674 |
| Soliditetsgrad | 96.8% | 56.5% | 57.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
POKED ApS Siden 7 Jul 202233,33% Ejer
-
NBSC HOLDING ApS Siden 7 Jul 202233,33% Ejer
-
ORTVING-SUPPORT ApS Siden 7 Jul 202233,33% Ejer
Ledelse
1-
Peter Honoré Siden 10 Mar 2026Likvidator
Produktionsenheder
1Scandinavian Construction A/S
P-nr. 1028403948
Damgårdsvej 27, 2990 Nivå
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -105.560 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 264.765 DKK | 58.234 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Scandinavian Construction A/S (CVR 43382705)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver brancher, håndværks, produktionsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.