SCANVAND ApS
CVR 32 29 04 18 · Vissenbjerg · Ikke-specialiseret engroshandel · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SCANVAND ApS har CVR-nummer 32290418. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-specialiseret engroshandel (branchekode 469000). Adresse: Energivej 9, 5492 Vissenbjerg. Stiftet: 12. juli 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -2.476.435 kr., årets resultat -2.061.668 kr., egenkapital 8.144.684 kr., aktiver i alt 17.078.511 kr. Soliditetsgraden på 47,7 % er højere end hos 51 % af de 895 virksomheder i branchen «Ikke-specialiseret engroshandel», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -2.061.668 kr. er lavere end hos 98 % af de 895 virksomheder i branchen «Ikke-specialiseret engroshandel», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SCANVAND ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-specialiseret engroshandel (469000)
- Adresse
- Energivej 9, 5492 Vissenbjerg
- Kommune
- ASSENS
- Telefon
- 70278028
- rikke@scanvand.dk
- Stiftet
- 12 Jul 2009
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- virsksomhed med salg af fittings og ventiler til erhvervsvirksomheder og vandforsyningsselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-03-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32290418 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Energivej 9, 5492 Vissenbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-25,3%
▼ 48,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,90
▼ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,7%
▼ 18,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-176,1%
▼ 176,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
895 virksomheder i «Ikke-specialiseret engroshandel»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -2.476.435 | 3.440.286 | 2.954.225 | 2.538.057 | 1.450.279 |
| Resultat før skat | -2.651.870 | 3.472.138 | 3.031.227 | 2.598.540 | 1.521.694 |
| Årets resultat | -2.061.668 | 2.708.267 | 2.364.025 | 2.025.818 | 1.186.361 |
| Egenkapital | 8.144.684 | 11.706.352 | 9.998.085 | 8.634.060 | 7.108.242 |
| Aktiver i alt | 17.078.511 | 17.731.035 | 16.625.493 | 15.761.080 | 15.668.647 |
| Omsætningsaktiver | 16.946.511 | 17.731.035 | 16.625.493 | 15.761.080 | 15.664.645 |
| Kortfristet gæld | 8.933.827 | 6.018.997 | 6.627.408 | 7.127.020 | 8.560.405 |
| Gæld i alt | 8.933.827 | 6.018.997 | 6.627.408 | 7.127.020 | 8.560.405 |
| Soliditetsgrad | 47.7% | 66% | 60.1% | 54.8% | 45.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tre Staal Holding ApS Siden 1 Jan 2024100% Ejer
Ledelse
5-
Erich Staal Siden 19 Mar 2012Bestyrelsesmedlem
-
Erich Staal Siden 12 Jul 2009Direktør
-
Hans Ole Nielsen Siden 19 Feb 2019Bestyrelsesmedlem
-
Marc Staal Siden 24 Aug 2023Formand
-
Lasse Staal Martinsen Siden 19 Feb 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SCANVAND ApS
P-nr. 1015399631
Energivej 9, 5492 Vissenbjerg
Ikke-specialiseret engroshandel (469000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ERICH STAAL HOLDING ApS (CVR 27912230)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vandforsyningsselskaber, virsksomhed, ventiler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.