Scintilla ApS
CVR 38 30 03 77 · København NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Scintilla ApS har CVR-nummer 38300377. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dortheavej 6, 2400 København NV. Stiftet: 3. januar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -7.877 kr., årets resultat -240 kr., egenkapital 116.609 kr., aktiver i alt 168.151 kr. Soliditetsgraden på 69,3 % er lavere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -240 kr. er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Scintilla ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dortheavej 6, 2400 København NV
- Kommune
- KØBENHAVN
- hello@scintilla.dk
- Stiftet
- 3 Jan 2017
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje anparter og aktier i andre virksomheder, samt at foretage investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38300377 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dortheavej 6, 2400 København NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,2%
▲ 23,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
69,3%
▼ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
99,1%
▲ 99,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.877 | -7.439 | -5.599 | -5.000 | -5.000 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | -240 | -27.208 | 24.857 | 9.728 | 20.419 |
| Egenkapital | 116.609 | 116.849 | 144.057 | 119.200 | 109.473 |
| Aktiver i alt | 168.151 | 158.896 | 177.583 | 146.296 | 130.925 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 51.542 | 42.047 | 33.526 | 27.096 | 21.452 |
| Gæld i alt | 51.542 | 42.047 | 33.526 | 27.096 | 21.452 |
| Soliditetsgrad | 69.3% | 73.5% | 81.1% | 81.5% | 83.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Thomas Haldor Flummer Siden 3 Jan 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Haldor Flummer Siden 3 Jan 2017Direktør
Produktionsenheder
1Scintilla ApS
P-nr. 1022056332
Dortheavej 6, 2400 København NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -8.521 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.430 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.643 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.479 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.320 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Scintilla ApS (CVR 38300377)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.