SENECO A/S
CVR 35 68 05 86 · Viby J · Fremstilling af andet elektrisk udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SENECO A/S har CVR-nummer 35680586. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af andet elektrisk udstyr (branchekode 279000). Adresse: Hasselager Centervej 25, 1., 8260 Viby J. Stiftet: 10. marts 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.837.202 kr., årets resultat 2.572.210 kr., egenkapital 6.786.597 kr., aktiver i alt 8.007.907 kr. Soliditetsgraden på 84,7 % er højere end hos 84 % af de 185 virksomheder i branchen «Fremstilling af andet elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.572.210 kr. er højere end hos 82 % af de 185 virksomheder i branchen «Fremstilling af andet elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SENECO A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)
- Adresse
- Hasselager Centervej 25, 1., 8260 Viby J
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
9
2014 2018
- Telefon
- 70707100
- info@seneco.dk
- Stiftet
- 10 Mar 2014
- Selskabskapital
- 1.651.385 DKK
- Formål
- udvikling og salg af produkter vedrørende udendørs gadebelysning samt direkte eller indirekte at drive anden virksomhed, der er forbunden hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden alene, en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-03-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35680586 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hasselager Centervej 25, 1., 8260 Viby J
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
37,9%
▲ 323,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,67
▲ 2,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,7%
▲ 18,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
128,3%
▲ 128,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
185 virksomheder i «Fremstilling af andet elektrisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.837.202 | 5.671.813 | -7.123.090 | -3.426.528 | 529.618 |
| Resultat før skat | 233.341 | -9.251.112 | -15.489.212 | -10.014.799 | -8.148.729 |
| Årets resultat | 2.572.210 | -9.075.750 | -13.906.727 | -8.838.152 | -7.166.729 |
| Egenkapital | 6.786.597 | 3.180.669 | -27.157.111 | -13.250.387 | -4.412.235 |
| Aktiver i alt | 8.007.907 | 4.814.004 | 14.089.274 | 13.334.487 | 9.712.978 |
| Omsætningsaktiver | 7.403.398 | 4.232.887 | 5.489.849 | 5.291.333 | 3.610.830 |
| Kortfristet gæld | 634.405 | 466.237 | 40.163.613 | 25.777.392 | 13.222.714 |
| Gæld i alt | 1.221.310 | 1.633.335 | 41.246.385 | 26.584.874 | 14.125.213 |
| Soliditetsgrad | 84.7% | 66.1% | -192.8% | -99.4% | -45.4% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 8 | 9 | 9 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
AB Fagerhult (publ) Siden 7 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
4-
Jørn Brinkmann Siden 8 Apr 2021Bestyrelsesmedlem
-
Jørn Brinkmann Siden 23 Mar 2023Direktør
-
Bodil Sonesson Siden 8 Apr 2021Formand
-
Johan Anders Håkan Lembre Siden 2 Sep 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SENECO A/S
P-nr. 1019199351
Hasselager Centervej 25, 1., 8260 Viby J
Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)
👥 10 ansatte
Patenter
3-
SYSTEM AND METHOD FOR ACCURATE MOTION DETECTION
10 Sep 2021WO2021175395
-
LIGHT CONTROL MONITORING SYSTEM
20 Nov 2014WO2014184166
-
WO2014184286
Kilde: EPO (Espacenet).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | -627.815 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
| 2020 | -3.474.115 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FAGERHULT A/S (CVR 36687118)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gadebelysning, udendørs, elektrisk.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.