Seniorboliger II A/S
CVR 40 75 96 70 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Seniorboliger II A/S har CVR-nummer 40759670. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Enghavevej 40, 7100 Vejle. Stiftet: 3. september 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -811.630 kr., årets resultat 25.543.335 kr., egenkapital 229.508.153 kr., aktiver i alt 230.932.838 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 25.543.335 kr. er højere end hos 99 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Seniorboliger II A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Enghavevej 40, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 3 Sep 2019
- Selskabskapital
- 106.389.314 DKK
- Formål
- foretage investering i ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-04-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40759670 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5299001Q056G3CFBS398
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Enghavevej 40, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▲ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
24,34
▲ 10,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
27,9%
▲ 27,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -811.630 | -676.008 | -527.308 | -404.872 | -130.026 |
| Resultat før skat | 25.465.979 | 20.059.320 | -42.077.850 | 10.251.832 | 5.485.357 |
| Årets resultat | 25.543.335 | 19.971.578 | -42.632.605 | 9.407.819 | 4.277.462 |
| Egenkapital | 229.508.153 | 203.964.818 | 183.993.240 | 226.625.845 | 217.218.026 |
| Aktiver i alt | 230.932.838 | 206.346.747 | 184.374.879 | 226.705.795 | 222.475.595 |
| Omsætningsaktiver | 34.673.282 | 32.183.610 | 103.365.915 | 131.932.724 | 170.512.322 |
| Kortfristet gæld | 1.424.685 | 2.381.929 | 381.639 | 79.950 | 5.257.569 |
| Gæld i alt | 1.424.685 | 2.381.929 | 381.639 | 79.950 | 5.257.569 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 98.8% | 99.8% | 100% | 97.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CMNO Holding 2020 ApS Siden 15 Apr 202110% Ejer
Ledelse
4-
Tom Krøjgaard Pedersen Siden 26 May 2023Bestyrelsesmedlem
-
Martin Damholdt Siden 26 May 2023Formand
-
Lars Sørensen Rosendal Siden 28 Mar 2025Bestyrelsesmedlem
-
Martin Schubert Siden 1 Jan 2026Direktør
Produktionsenheder
1Seniorboliger II A/S
P-nr. 1025000192
Enghavevej 40, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.199.283 DKK | 1.143.824 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.749.065 DKK | 604.780 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 8.703.134 DKK | 1.914.682 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 5.491.077 DKK | 1.208.020 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 247.976 DKK | 54.538 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Seniorboliger II A/S (CVR 40759670)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomme, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.