SG Seest GulvTeknik ApS
CVR 41 43 52 08 · Kolding · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SG Seest GulvTeknik ApS har CVR-nummer 41435208. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (branchekode 433300). Adresse: Tandholtvej 39, 6000 Kolding. Stiftet: 9. juni 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 14. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 9.485.841 kr., årets resultat 17.582 kr., egenkapital 3.203.979 kr., aktiver i alt 5.810.623 kr. Soliditetsgraden på 55,1 % er højere end hos 67 % af de 642 virksomheder i branchen «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 17.582 kr. er lavere end hos 62 % af de 642 virksomheder i branchen «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SG Seest GulvTeknik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (433300)
- Adresse
- Tandholtvej 39, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
- 14
- Telefon
- 75521054
- kontor@seestgulvteknik.dk
- Hjemmeside
- www.seestgulvteknik.dk
- Stiftet
- 9 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udførelse af gulvbelægninger
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-06-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41435208 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tandholtvej 39, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,5%
▼ 26,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,10
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
55,1%
▲ 8,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-97,9%
▼ 97,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
642 virksomheder i «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.485.841 | 10.179.275 | 7.628.089 | 4.968.043 | 5.320.735 |
| Resultat før skat | 34.821 | 1.102.500 | 1.398.196 | 1.339.237 | 1.680.301 |
| Årets resultat | 17.582 | 847.523 | 1.082.336 | 1.028.259 | 1.307.308 |
| Egenkapital | 3.203.979 | 3.186.396 | 2.338.873 | 2.656.537 | 2.628.277 |
| Aktiver i alt | 5.810.623 | 6.860.708 | 6.263.635 | 3.964.098 | 3.913.861 |
| Omsætningsaktiver | 5.294.744 | 6.274.592 | 5.594.302 | — | — |
| Kortfristet gæld | 2.519.330 | 3.598.606 | 3.858.542 | 1.248.804 | 1.238.983 |
| Gæld i alt | 2.519.330 | 3.598.606 | 3.858.542 | 1.248.804 | 1.238.983 |
| Soliditetsgrad | 55.1% | 46.4% | 37.3% | 67% | 67.2% |
| Ansatte (gns.) | 11 | 14 | 10 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Uth Holding ApS Siden 9 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Uth Siden 9 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1SG Seest GulvTeknik ApS
P-nr. 1025929965
Tandholtvej 39, 6000 Kolding
Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (433300)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Søren Uth Holding ApS (CVR 41438665)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gulvbelægninger, vægbeklædning, udførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.