SH Holding Aars ApS
CVR 40 31 97 27 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SH Holding Aars ApS har CVR-nummer 40319727. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sdr Boulevard 17, 9600 Aars. Stiftet: 27. februar 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -49.065 kr., årets resultat 773.834 kr., egenkapital 5.342.208 kr., aktiver i alt 7.521.649 kr. Soliditetsgraden på 71,0 % er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 773.834 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SH Holding Aars ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sdr Boulevard 17, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Stiftet
- 27 Feb 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besiddelse af kapitalandele samt hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-02-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40319727 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sdr Boulevard 17, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,5%
▼ 12,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,02
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,0%
▼ 5,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-44,5%
▼ 44,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -49.065 | -22.376 | -16.000 | -13.125 | -24.578 |
| Resultat før skat | 744.145 | 1.375.908 | 1.652.989 | 1.113.541 | -113.356 |
| Årets resultat | 773.834 | 1.394.283 | 1.665.942 | 1.145.156 | -79.852 |
| Egenkapital | 5.342.208 | 5.203.374 | 3.931.091 | 2.382.948 | 1.350.792 |
| Aktiver i alt | 7.521.649 | 6.762.716 | 5.159.343 | 5.445.089 | 4.187.897 |
| Omsætningsaktiver | 52.245 | 120.430 | 3.546 | 1.545 | 4.559 |
| Kortfristet gæld | 2.179.441 | 1.559.342 | 1.179.370 | 2.591.665 | 1.945.503 |
| Gæld i alt | 2.179.441 | 1.559.342 | 1.228.252 | 3.062.141 | 2.837.105 |
| Soliditetsgrad | 71% | 76.9% | 76.2% | 43.8% | 32.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henning Mandrup Laursen Siden 27 Feb 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Henning Mandrup Laursen Siden 27 Feb 2019Direktør
Produktionsenheder
1SH Holding Aars ApS
P-nr. 1024476452
Sdr Boulevard 17, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.452.830 DKK | 539.616 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.829.973 DKK | 622.578 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.072.796 DKK | 455.994 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 275.796 DKK | 60.654 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 539.920 DKK | 118.778 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SH Holding Aars ApS (CVR 40319727)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver besiddelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.