Silkeborg Murerforretning ApS
CVR 38 06 37 90 · Silkeborg · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Silkeborg Murerforretning ApS har CVR-nummer 38063790. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Drejergårdsvej 10, 8600 Silkeborg. Stiftet: 5. oktober 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.313.852 kr., årets resultat -110.617 kr., egenkapital 328.313 kr., aktiver i alt 864.778 kr. Soliditetsgraden på 38,0 % er lavere end hos 54 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -110.617 kr. er lavere end hos 87 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 20 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Silkeborg Murerforretning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Drejergårdsvej 10, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
2
2017 2018
- Stiftet
- 5 Oct 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-10-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38063790 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Drejergårdsvej 10, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-33,7%
▼ 2,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,34
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,0%
▼ 19,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
40,8%
▲ 40,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.313.852 | 1.090.347 | 1.316.183 | 1.348.720 | 1.517.560 |
| Resultat før skat | -70.260 | -240.038 | 17.469 | 74.836 | 256.641 |
| Årets resultat | -110.617 | -186.829 | 13.676 | 58.377 | 199.800 |
| Egenkapital | 328.313 | 588.930 | 925.759 | 1.042.083 | 1.098.106 |
| Aktiver i alt | 864.778 | 1.022.115 | 1.461.633 | 1.532.861 | 1.653.584 |
| Omsætningsaktiver | 661.352 | 766.032 | 1.152.893 | 1.170.431 | 1.235.396 |
| Kortfristet gæld | 493.862 | 420.042 | 475.083 | 424.944 | 488.907 |
| Gæld i alt | 493.862 | 420.042 | 475.083 | 424.944 | 488.907 |
| Soliditetsgrad | 38% | 57.6% | 63.3% | 68% | 66.4% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Michael Baand ApS Siden 5 Oct 201650% Ejer
-
Rene Louring ApS Siden 5 Oct 201650% Ejer
Ledelse
2-
Michael Baand Siden 5 Oct 2016Direktør
-
Rene Louring Siden 5 Oct 2016Direktør
Produktionsenheder
1Silkeborg Murerforretning ApS
P-nr. 1021810580
Drejergårdsvej 10, 8600 Silkeborg
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -215.998 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 35.256 DKK | 7.744 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 82.950 DKK | 18.238 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 250.642 DKK | 55.132 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 762.390 DKK | 167.706 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Silkeborg Murerforretning ApS (CVR 38063790)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.