SIMA HOLD ApS
CVR 35 14 29 91 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
SIMA HOLD ApS har CVR-nummer 35142991. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Akacievej 8, 7400 Herning. Stiftet: 19. marts 2013. Status: under konkurs. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): bruttofortjeneste -6.250 kr., årets resultat -50.459 kr., egenkapital 132.666 kr., aktiver i alt 189.789 kr. Soliditetsgraden på 69,9 % er lavere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -50.459 kr. er lavere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SIMA HOLD ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Akacievej 8, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 19 Mar 2013
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- investere i ejerandele i andre selskaber
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2013-03-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35142991 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Akacievej 8, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-38,0%
▼ 21,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,29
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,9%
▼ 7,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-69,5%
▼ 69,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.250 | -8.252 | -7.875 | -6.375 | -6.375 |
| Resultat før skat | -50.459 | -29.772 | -181.442 | 116.045 | 33.808 |
| Årets resultat | -50.459 | -29.772 | -181.442 | 117.647 | 35.518 |
| Egenkapital | 132.666 | 183.125 | 212.896 | 394.338 | 276.691 |
| Aktiver i alt | 189.789 | 237.075 | 258.150 | 455.696 | 299.630 |
| Omsætningsaktiver | 16.667 | 20.171 | 20.062 | 47.322 | 15.200 |
| Kortfristet gæld | 57.123 | 53.950 | 45.254 | 61.358 | 22.939 |
| Gæld i alt | 57.123 | 53.950 | 45.254 | 61.358 | 22.939 |
| Soliditetsgrad | 69.9% | 77.2% | 82.5% | 86.5% | 92.3% |
| Ansatte (gns.) | — | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Leif Hansen Siden 19 Mar 2013100% Ejer
Produktionsenheder
1SIMA HOLD ApS
P-nr. 1018350641
Akacievej 8, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -30.961 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.305 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -191.856 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 195.174 DKK | 42.922 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SIMA HOLD ApS (CVR 35142991)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms