SIMON'S GOLF A/S
CVR 15 01 22 85 · København S · Drift af sportsanlæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SIMON'S GOLF A/S har CVR-nummer 15012285. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Drift af sportsanlæg (branchekode 931100). Adresse: Snorresgade 18, 2300 København S. Stiftet: 1. januar 1991. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 15.818.000 kr., bruttofortjeneste 6.192.000 kr., årets resultat -3.962.000 kr., egenkapital 99.659.000 kr., aktiver i alt 105.351.000 kr. Soliditetsgraden på 94,6 % er højere end hos 94 % af de 253 virksomheder i branchen «Drift af sportsanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -3.962.000 kr. er lavere end hos 98 % af de 253 virksomheder i branchen «Drift af sportsanlæg», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SIMON'S GOLF A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Drift af sportsanlæg (931100)
- Adresse
- Snorresgade 18, 2300 København S
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
21
1997 2018
- Stiftet
- 1 Jan 1991
- Selskabskapital
- 15.500.000 DKK
- Formål
- eje og drive de faste ejendomme matr. nr. 4e, 1b, 1c, 3a, 3b og 3 e Nybo by, Humlebæk, og matr. nr. 3g og 4 d ibd., beliggende henholdsvis Nybovej 5 og 5 A, Nybo, 3490 Kvistgård, anlagt som golfbaneanlæg med klubhus og faciliteter for golfbanen, samt i øvrigt at drive de til en golfbane naturligt hørende virksomheder, herunder erhvervelse af fast ejendom og udlejning. Endvidere skal selskabet sælge golfcertifikater (spillerettigheder) til benyttelse af golfanlægget
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand alene eller af en direktør alene
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-11
- Sekundære brancher
- Udskænkning af ikke-alkoholiske drikkevarer (563010)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK15012285 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Snorresgade 18, 2300 København S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
-25,0%
▲ 13,6 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
-4,0%
▲ 2,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,89
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,6%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
35,9%
▲ 35,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-1,1%
▼ 1,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
253 virksomheder i «Drift af sportsanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 15.818.000 | 15.997.000 | 17.209.000 | 16.942.000 | 16.437.000 |
| Bruttoresultat | 6.192.000 | 5.342.000 | 5.624.000 | 6.998.000 | 6.932.000 |
| Resultat før skat | -5.776.000 | -7.238.000 | -6.422.000 | -4.736.000 | -4.044.000 |
| Årets resultat | -3.962.000 | -6.182.000 | -6.050.000 | -3.683.000 | -3.117.000 |
| Egenkapital | 99.659.000 | 93.621.000 | 99.803.000 | 95.853.000 | 79.536.000 |
| Aktiver i alt | 105.351.000 | 100.705.000 | 104.846.000 | 106.726.000 | 106.229.000 |
| Omsætningsaktiver | 3.491.000 | 3.237.000 | 5.788.000 | 4.428.000 | 3.415.000 |
| Kortfristet gæld | 3.919.000 | 5.230.000 | 3.051.000 | 7.943.000 | 21.793.000 |
| Gæld i alt | 5.692.000 | 7.084.000 | 5.043.000 | 10.873.000 | 26.693.000 |
| Soliditetsgrad | 94.6% | 93% | 95.2% | 89.8% | 74.9% |
| Ansatte (gns.) | 19 | 20 | 19 | 19 | 19 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SCAN GROUP A/S Siden 1 Jan 1991100% Ejer
Ledelse
4-
Jens Blædel Agerskov Siden 14 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jens Blædel Agerskov Siden 16 Jan 2025Direktør
-
Ulrik Kamstrup Jespersen Siden 20 Feb 2025Formand
-
Sune Simonsen Siden 20 Feb 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SIMON'S GOLF A/S
P-nr. 1000845008
Nybovej 5A, 3490 Kvistgård
Drift af sportsanlæg (931100)
👥 21 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: A. Simonsen Holding 2 ApS (CVR 44950707)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spillerettigheder, golfcertifikater, nybovej.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.