Skanlux DE ApS
CVR 37 41 19 30 · Viborg · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Skanlux DE ApS har CVR-nummer 37411930. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Livøvej 2A, 8800 Viborg. Stiftet: 28. januar 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.485 kr., årets resultat -1.158 kr., egenkapital 42.488 kr., aktiver i alt 47.488 kr. Soliditetsgraden på 89,5 % er højere end hos 91 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.158 kr. er lavere end hos 62 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Skanlux DE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Livøvej 2A, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Stiftet
- 28 Jan 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- opførelse og salg af fritidshuse og helårsboliger i Tyskland
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en likvidator
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-01-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37411930 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Livøvej 2A, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,7%
▼ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,50
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,5%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-136,8%
▼ 136,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.485 | -27 | 2.167 | -5.000 | -5.000 |
| Resultat før skat | -1.485 | -27 | 2.167 | -5.000 | -3.626 |
| Årets resultat | -1.158 | -489 | 2.167 | -5.000 | -3.626 |
| Egenkapital | 42.488 | 43.646 | 44.135 | 41.968 | 46.968 |
| Aktiver i alt | 47.488 | 48.646 | 49.135 | 56.718 | 61.718 |
| Omsætningsaktiver | 47.488 | 48.646 | 49.135 | 56.718 | 61.718 |
| Kortfristet gæld | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 14.750 | 14.750 |
| Gæld i alt | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 14.750 | 14.750 |
| Soliditetsgrad | 89.5% | 89.7% | 89.8% | 74% | 76.1% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Skanlux Feriehuse A/S Siden 28 Jan 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Bjørn Krogh Andersen Siden 3 Jan 2018Likvidator
Produktionsenheder
1Skanlux DE ApS
P-nr. 1021108827
Livøvej 2A, 8800 Viborg
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Skanlux Group A/S (CVR 40107142)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver helårsboliger, fritidshuse, tyskland.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.