Skibsager 100 ApS
CVR 40 05 07 36 · København K · Anden udlejning af boliger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Skibsager 100 ApS har CVR-nummer 40050736. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udlejning af boliger (branchekode 682030). Adresse: Ny Østergade 7, 3., 1101 København K. Stiftet: 21. november 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.830.736 kr., årets resultat 8.098.680 kr., egenkapital 36.379.538 kr., aktiver i alt 103.672.554 kr. Soliditetsgraden på 35,1 % er højere end hos 60 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.098.680 kr. er højere end hos 96 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Skibsager 100 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udlejning af boliger (682030)
- Adresse
- Ny Østergade 7, 3., 1101 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 21 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- opførelse, køb, salg, formidling og udlejning af ejendomme, administration samt rådgivning og serviceydelser i forbindelse hermed og anden i øvrigt hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med formanden for bestyrelsen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-07-10
- Sekundære brancher
- Gennemførelse af byggeprojekter (681200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40050736 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ny Østergade 7, 3., 1101 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,3%
▼ 51,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,70
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,1%
▲ 4,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-60,9%
▼ 60,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
10551 virksomheder i «Anden udlejning af boliger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.830.736 | 2.813.114 | 3.180.401 | 1.956.386 | 0 |
| Resultat før skat | 10.473.627 | 26.238.620 | -374.341 | 755.542 | 220.264 |
| Årets resultat | 8.098.680 | 20.720.077 | -550.276 | 540.979 | 171.806 |
| Egenkapital | 36.379.538 | 28.280.858 | 301.215 | 851.492 | 310.511 |
| Aktiver i alt | 103.672.554 | 93.029.277 | 68.623.517 | 68.718.197 | 41.998.149 |
| Omsætningsaktiver | 3.939.702 | 2.023.236 | 4.133.027 | 3.937.943 | 41.998.149 |
| Kortfristet gæld | 2.321.153 | 1.772.404 | 3.221.690 | 1.487.111 | 41.687.638 |
| Gæld i alt | 59.523.681 | 59.046.672 | 68.322.302 | 67.866.705 | 41.687.638 |
| Soliditetsgrad | 35.1% | 30.4% | 0.4% | 1.2% | 0.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
VRE2 N A/S Siden 18 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
4-
Bjarke Jaster Frederiksen Siden 10 Jul 2024Direktør
-
Kristian Goth Vinther Siden 10 Jul 2024Formand
-
Christian Augustinus Glæemose Siden 10 Jul 2024Direktør
-
Christian Augustinus Glæemose Siden 10 Jul 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Skibsager 100 ApS
P-nr. 1024165287
Ny Østergade 7, 3., 1101 København K
Anden udlejning af boliger (682030)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Viga RE II A/S (CVR 44253267)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggeprojekter, gennemførelse, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.