SKOLEVISIONER ApS
CVR 30 53 54 21 · Ry · Anden udgivelse af software · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SKOLEVISIONER ApS har CVR-nummer 30535421. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udgivelse af software (branchekode 582900). Adresse: Ellemosen 3, 8680 Ry. Stiftet: 23. oktober 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 6.331.822 kr., årets resultat 1.094.999 kr., egenkapital 5.035.501 kr., aktiver i alt 8.472.775 kr. Soliditetsgraden på 59,4 % er højere end hos 64 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.094.999 kr. er højere end hos 88 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 28 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SKOLEVISIONER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udgivelse af software (582900)
- Adresse
- Ellemosen 3, 8680 Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Antal ansatte
-
6
2008 2018
- Telefon
- 71990862
- info@skolevisioner.dk
- Hjemmeside
- www.skolevisioner.dk
- Stiftet
- 23 Oct 2008
- Selskabskapital
- 375.000 DKK
- Formål
- udvikle, markedsføre og drive løsninger, der hjælper institutioner, virksomheder og organisationer, samt fællesskaber og andre relationelle grupperinger af personer, med at indsamle og dele viden om, samt danne overblik over, relationer, trivsel og klima/miljø/kultur mellem mennesker, for derigennem at kunne udvikle relationerne, trivslen og klimaet/miljøet/kulturen. På den måde medvirker selskabet til at forbedre menneskers fællesskaber og livskvalitet
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30535421 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ellemosen 3, 8680 Ry
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.skolevisioner.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://skolevisioner.dk/
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (12. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,7%
▲ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,55
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
59,4%
▲ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
30,3%
▲ 30,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1326 virksomheder i «Anden udgivelse af software»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.331.822 | 4.963.568 | 4.104.526 | 4.177.581 | 3.237.478 |
| Resultat før skat | 1.352.825 | 1.039.028 | 706.666 | 865.916 | 598.619 |
| Årets resultat | 1.094.999 | 840.154 | 562.340 | 688.032 | 669.467 |
| Egenkapital | 5.035.501 | 3.959.557 | 3.117.798 | 3.998.459 | 3.266.852 |
| Aktiver i alt | 8.472.775 | 7.003.132 | 5.604.478 | 6.571.579 | 5.152.636 |
| Omsætningsaktiver | 3.311.192 | 1.436.679 | 871.094 | 2.243.074 | 1.033.222 |
| Kortfristet gæld | 2.136.408 | 1.946.971 | 1.408.950 | 1.572.199 | 1.029.615 |
| Gæld i alt | 2.377.076 | 1.999.535 | 1.408.950 | 1.572.199 | 1.029.615 |
| Soliditetsgrad | 59.4% | 56.5% | 55.6% | 60.8% | 63.4% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 5 | 4 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DU JARDIN HOLDING ApS Siden 31 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
9-
Michael Viskum Siden 4 Jun 2012Bestyrelsesmedlem
-
Michael Viskum Siden 10 Mar 2021Direktør
-
Lars du Jardin Nielsen Siden 4 Jun 2012Bestyrelsesmedlem
-
Lars du Jardin Nielsen Siden 10 Mar 2021Direktør
-
Erik Jakobsgaard Bro Siden 30 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Anders Gjødvad du Jardin Siden 30 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Kristian Gaarn du Jardin Nielsen Siden 30 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Ane Kathrine Wittendorff du Jardin Nielsen Siden 30 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Marie Caroline Wittendorff du Jardin Nielsen Siden 8 Nov 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2SKOLEVISIONER ApS
P-nr. 1014833745
Ellemosen 3, 8680 Ry
Anden udgivelse af software (582900)
👥 4 ansatte
Skolevisioner afd. Silkeborg
P-nr. 1016742453
Bakkevænget 81, 8600 Silkeborg
Anden udgivelse af software (582900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DU JARDIN HOLDING ApS (CVR 30534344)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Tomorrow Collective fmba København NV
- FONDEN ODSHERRED ZOO RESCUE Asnæs
- NEKTAR FONDEN AF 2021 Kongens Lyngby
- SejrsGroup F.M.B.A Lem St
- FABRIKANT CHAS. OTZEN'S FOND Skodsborg
- FREDERIKSSUND JERNSTØBERI OG MASKINFABRIK AKTS Ørsted
- Clutch Nutrition ApS Højbjerg
- VEJLEFJORD REHABILITERINGSCENTER A/S Stouby
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver relationelle, relationerne, grupperinger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.