Skovby El Holding ApS
CVR 44 29 50 83 · Galten · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Skovby El Holding ApS har CVR-nummer 44295083. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Østervangen 26, 8464 Galten. Stiftet: 11. september 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.187 kr., årets resultat 88.235 kr., egenkapital 194.346 kr., aktiver i alt 234.834 kr. Soliditetsgraden på 82,8 % er lavere end hos 57 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 88.235 kr. er højere end hos 55 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Skovby El Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Østervangen 26, 8464 Galten
- Kommune
- SKANDERBORG
- Telefon
- 24405689
- skovby-el@skovby-el.net
- Stiftet
- 11 Sep 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i datterselskaber og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-09-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44295083 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østervangen 26, 8464 Galten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
45,4%
▲ 36,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,86
▼ 6,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,8%
▼ 9,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
297,8%
▲ 297,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.187 | -5.250 | — |
| Resultat før skat | 85.306 | 22.488 | 36.583 |
| Årets resultat | 88.235 | 22.183 | 36.583 |
| Egenkapital | 194.346 | 236.111 | 378.928 |
| Aktiver i alt | 234.834 | 257.132 | 391.157 |
| Omsætningsaktiver | 34.978 | 150.466 | 12.229 |
| Kortfristet gæld | 40.488 | 21.021 | 12.229 |
| Gæld i alt | 40.488 | 21.021 | 12.229 |
| Soliditetsgrad | 82.8% | 91.8% | 96.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Frederiksen Siden 11 Sep 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Frederiksen Siden 11 Sep 2023Direktør
Produktionsenheder
1Skovby El Holding ApS
P-nr. 1029628056
Østervangen 26, 8464 Galten
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 36.311 DKK | 7.986 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 55.588 DKK | 12.210 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Skovby El Holding ApS (CVR 44295083)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.