SKRAANINGEN ApS
CVR 32 82 85 58 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SKRAANINGEN ApS har CVR-nummer 32828558. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stampesvej 50, 7100 Vejle. Stiftet: 23. marts 2010. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -18.384 kr., årets resultat 891.980 kr., egenkapital 2.944.017 kr., aktiver i alt 3.477.425 kr. Soliditetsgraden på 84,7 % er lavere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 891.980 kr. er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SKRAANINGEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stampesvej 50, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 23 Mar 2010
- Selskabskapital
- 84.000 DKK
- Formål
- i næring at købe og sælge og udleje fast ejendom , samt eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32828558 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450054EI7DGAB1D779
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stampesvej 50, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
30,3%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,73
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,7%
▲ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50,5%
▲ 50,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | — | — | — |
| Bruttoresultat | -18.384 | -15.066 | -25.556 | -12.331 | -11.286 |
| Resultat før skat | 1.013.542 | 644.192 | 861.781 | 447.258 | 180.446 |
| Årets resultat | 891.980 | 592.620 | 815.361 | 447.258 | 194.548 |
| Egenkapital | 2.944.017 | 2.052.037 | 1.459.417 | 644.056 | 196.798 |
| Aktiver i alt | 3.477.425 | 2.562.803 | 2.684.674 | 1.407.300 | 694.605 |
| Omsætningsaktiver | 3.057.445 | 2.095.606 | 1.833.367 | 945.647 | 368.098 |
| Kortfristet gæld | 533.408 | 510.766 | 1.225.257 | 763.244 | 497.807 |
| Gæld i alt | 533.408 | 510.766 | 1.225.257 | 763.244 | 497.807 |
| Soliditetsgrad | 84.7% | 80.1% | 54.4% | 45.8% | 28.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jens Søndergaard Siden 23 Mar 2010100% Ejer
Ledelse
1-
Jens Søndergaard Siden 23 Mar 2010Direktør
Produktionsenheder
1SKRAANINGEN ApS
P-nr. 1015934294
Stampesvej 50, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.057.506 DKK | 232.650 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 552.231 DKK | 121.484 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 265.347 DKK | 58.366 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 148.519 DKK | 32.670 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 339.000 DKK | 74.580 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SKRAANINGEN ApS (CVR 32828558)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Ejendomsselskabet Calum Møntmestervej ApS Aalborg
- Møntmestervej K/S Aalborg
- Housing Foundation Copenhagen - fond København S
- FONDEN VIGGO JØRGENSEN OG GULNARE JØRGENSENS MINDELEGAT Aarhus C
- FREDERIK OG EMMA KRAGH'S MINDELEGAT Frederiksberg C
- ApS KBUS 8 NR. 1546 Langebæk
- HEDELUND HOLDING ApS Ebeltoft
- PM INVEST ØRSTED ApS Ørsted
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver næring, købe, sælge.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.