SKRIVER TØNDER A/S
CVR 21 05 08 06 · Tønder · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SKRIVER TØNDER A/S har CVR-nummer 21050806. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Pionér Allé 21, 6270 Tønder. Stiftet: 29. juni 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 9.525.059 kr., årets resultat 2.112.962 kr., egenkapital 5.033.173 kr., aktiver i alt 9.167.550 kr. Soliditetsgraden på 54,9 % er højere end hos 71 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.112.962 kr. er højere end hos 97 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SKRIVER TØNDER A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Pionér Allé 21, 6270 Tønder
- Kommune
- TØNDER
- Antal ansatte
-
16
1998 2018
- Telefon
- 74722016
- info@skriver.as
- Hjemmeside
- www.skriver.as
- Stiftet
- 29 Jun 1998
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedker- virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-01-10
- Binavne
- Ejnar Skriver A/S Jens Søndergaard tømrer- snedker og byggeforretning A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21050806 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pionér Allé 21, 6270 Tønder
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,0%
▲ 19,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,28
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,9%
▲ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
140,1%
▲ 140,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 9.525.059 | 7.473.452 | 7.781.009 | 7.623.679 | 6.663.450 |
| Resultat før skat | 2.720.318 | 1.132.676 | 979.818 | 1.236.873 | 735.942 |
| Årets resultat | 2.112.962 | 880.161 | 747.930 | 975.643 | 607.909 |
| Egenkapital | 5.033.173 | 3.920.211 | 3.790.050 | 3.942.120 | 3.566.477 |
| Aktiver i alt | 9.167.550 | 7.493.734 | 7.906.554 | 8.093.409 | 6.153.403 |
| Omsætningsaktiver | 8.347.130 | 6.297.749 | 6.370.540 | 6.188.853 | 4.036.346 |
| Kortfristet gæld | 3.662.293 | 3.055.122 | 3.582.935 | 3.602.166 | 2.469.954 |
| Gæld i alt | 9.167.550 | 3.556.950 | 4.070.008 | 4.058.467 | 2.469.954 |
| Soliditetsgrad | 54.9% | 52.3% | 47.9% | 48.7% | 58% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LP HOLDING TØNDER ApS Siden 7 Dec 2010100% Ejer
Ledelse
5-
Torben Bo Hansen Siden 27 Jun 2013Bestyrelsesmedlem
-
Flemming Marius Westergaard Siden 19 Oct 2018Formand
-
Lars Paulsen Siden 4 Feb 2008Bestyrelsesmedlem
-
Lars Paulsen Siden 19 Oct 2009Direktør
-
Freddy Beck Siden 30 Mar 2011Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SKRIVER TØNDER A/S
P-nr. 1004668675
Pionér Allé 21, 6270 Tønder
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 15 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)SKRIVER TØNDER A/S
Pionér Allé 21, 6270 Tønder
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Tønder Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LP HOLDING TØNDER ApS (CVR 26510449)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedker.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.