S&M Energy ApS
CVR 29 39 33 97 · Hinnerup · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
S&M Energy ApS har CVR-nummer 29393397. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder (branchekode 351200). Adresse: Humlehaven 18, 8382 Hinnerup. Stiftet: 18. februar 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 372.241 kr., årets resultat 903.885 kr., egenkapital 7.326.537 kr., aktiver i alt 11.592.873 kr. Soliditetsgraden på 63,2 % er højere end hos 55 % af de 979 virksomheder i branchen «Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 903.885 kr. er højere end hos 80 % af de 979 virksomheder i branchen «Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 77 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som S&M Energy ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder (351200)
- Adresse
- Humlehaven 18, 8382 Hinnerup
- Kommune
- FAVRSKOV
- Antal ansatte
-
1
2009 2018
- Stiftet
- 18 Feb 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- industri, fabrikation, handel og investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-06-03
- Sekundære brancher
- Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29393397 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 8945009KW6GI3E2GLR17
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Humlehaven 18, 8382 Hinnerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,3%
▲ 11,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,13
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,2%
▲ 3,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2.793,5%
▲ 2.793,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
979 virksomheder i «Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 372.241 | 1.629.948 | 2.517.646 | -460.933 | 1.095.335 |
| Resultat før skat | 631.585 | 13.961 | 1.033.200 | 109.241 | 432.246 |
| Årets resultat | 903.885 | 31.239 | 814.406 | 789.795 | 705.992 |
| Egenkapital | 7.326.537 | 6.422.652 | 6.391.413 | 5.577.007 | 4.787.212 |
| Aktiver i alt | 11.592.873 | 10.693.255 | 12.147.743 | 11.964.083 | 9.376.467 |
| Omsætningsaktiver | 4.589.372 | 3.493.950 | 2.728.712 | 2.015.612 | 916.541 |
| Kortfristet gæld | 4.059.336 | 3.862.603 | 5.281.330 | 5.952.076 | 4.589.255 |
| Gæld i alt | 4.059.336 | 3.862.603 | 5.281.330 | 5.952.076 | 4.589.255 |
| Soliditetsgrad | 63.2% | 60.1% | 52.6% | 46.6% | 51.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
CK HOLDING, LØDDERUP ApS Siden 8 Aug 200815% Ejer
-
S & M HOLDING, HINNERUP ApS Siden 12 Mar 201266,67% Ejer
-
HK HOLDING, LØDDERUP ApS Siden 8 Aug 200815% Ejer
Ledelse
1-
Michael Astrup Kristensen Siden 20 Sep 2011Direktør
Produktionsenheder
1S&M Energy ApS
P-nr. 1012058140
Humlehaven 18, 8382 Hinnerup
Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder (351200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: S & M HOLDING, HINNERUP ApS (CVR 31630509)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver energikilder, vedvarende, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.